
Assembly Coffee London
Mexico — SIPRO
Mexico — SIPRO is a Mexico, Natural coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $18.00 ($9.00/100g)
- 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Mexico — SIPRO
Mexico — SIPRO is a Mexico, Natural coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $18.00 ($9.00/100g)
- 1000g — $74.00 ($7.40/100g)
Similar coffees to this Mexico Natural

JOSÉ ARGÜELLO
Chiapas, Mexico Natural
Sweet Bloom
$24.00
![Mexico - SIPRO FW [25/26]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0779/1961/7334/files/mexico_sipro_fw_2026_shopify.png?v=1789989757)
Mexico - SIPRO FW [25/26]
Mexico Traditional Washed Caturra/Mundo Novo.
Scenery Coffee
$17.24

Gamaliel Ríos Ortíz, Mexico - Natural Process Peñasco
Mexico Natural Peñasco
Vivid Coffee Roasters
$24.00

Regular Mexico Terruno Nayarita
Mexico Natural, Sun-dried
Talking Crow Coffee Roasters
$22.50

Carlos Cadena
Mexico Washed Sarchimor
Monogram Coffee
$14.82

Half-Caf Mexico
Mexico Natural, Sun-dried, Washed, Patio Dryed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00
Description
Mexico — SIPRO This lot is naturally processed, where the coffee is dried whole in the cherry after harvest. With the fruit left intact, sugars are absorbed back into the seed as it dries, building depth and intensity of flavour. The result is a cup full of fruit-forward sweetness, with notes of dried fruit and a dense, syrupy texture. This is the fourth year in a row we’ve shared this coffee with you and once again, it’s a real standout.
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Sidra
$28.00

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
$28.00

Ecuador — La Rosita Bourbon
$28.00

Colombia — Maria Rodriguez
$28.00

Colombia — CGLE Sudan Rume
$42.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00
