
Bird Rock Coffee Roasters
Cafe Del Sol
Cafe Del Sol is a Various, Various coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Various
- Variety
- Various
Available Sizes▾
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $51.20 ($5.64/100g)
- 2267g — $112.00 ($4.94/100g)

Cafe Del Sol
Cafe Del Sol is a Various, Various coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Various
- Variety
- Various
Available Sizes
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $51.20 ($5.64/100g)
- 2267g — $112.00 ($4.94/100g)
Similar coffees across all roasters

Cold Brew Blend
Blend, Costa Rica, Guatemala Traditional Traditional
George Howell Coffee
$21.00

Cold Brew Blend
Caffe Lusso
$22.00

COLD BREW BLEND
Brazil & Colombia Processed
Andytown Coffee Roasters
$12.50

KAILUA COLD BREW
Tradition Coffee Roasters
$23.00

Cold Brew Blend - Chocolate, Smooth, Sweet
South and Central American Coffees Washed
Noble Coyote
$7.50

Cold Coffee Blend
Intelligentsia Coffee
$23.50
Description
Our cold brew blend brings together incredible sweetness and dynamic flavors that are sure to be a delight for any coffee drinker. While drinking, delicate fruit dances across the palate eventually lingering and leaving its honey-like sweetness on the tongue. The Cold Brew method of making iced coffee has been gaining popularity over the years and offers an alternative for people who have sensitive stomachs. The method consists of steeping coarsely ground coffee in cold, fresh water for up to 24 hours produces a low acid coffee concentrate when filtered. The generally accepted brewing time frame is between 12 and 24 hours. While it seems like a long time to wait, it produces a rich and dense coffee beverage, almost like a cold version of espresso. It is versatile, as you can drink it straight, or add water to create the equivalent of a cold brewed coffee. The liquid concentrate can be stored in the refrigerator for up to six weeks and can be cut with water as needed.
About Bird Rock Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Bird Rock Coffee Roasters

Tiger
$23.00

Hacienda La Papaya: Typica Washed
$29.00

Lima Decaf
$23.00

La Avila SL28
$23.00

Inga Mystique
$22.00

Miraflores | Pink Bourbon
$37.00









