
Vesta Coffee Roasters
Boomer Blend - Half Caffeinated Blend
Boomer Blend - Half Caffeinated Blend is a Central & South America, EA (Ethyl Acetate) Natural Decaffeination, Castillo & Caturra coffee from Vesta Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central & South America
- Process
- EA (Ethyl Acetate) Natural Decaffeination
- Variety
- Castillo & Caturra
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Boomer Blend - Half Caffeinated Blend
Boomer Blend - Half Caffeinated Blend is a Central & South America, EA (Ethyl Acetate) Natural Decaffeination, Castillo & Caturra coffee from Vesta Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central & South America
- Process
- EA (Ethyl Acetate) Natural Decaffeination
- Variety
- Castillo & Caturra
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 2267g — $100.00 ($4.41/100g)
Similar coffees across all roasters

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
Colombia Natural Decaffeination Castillo, Caturra
Man versus Machine
$16.95

Decaf Blend
Various Sugarcane EA Decaf
Goodboybob
$21.00

DECAF BALANCED
Huila, Colombia Washed Decaf Castillo & Caturra
The Barn
$15.82

DECAF MEXICO ESMERALDA
Mexico washed, EA natural decaffeination bourbon, caturra, & catimor
Andytown Coffee Roasters
$15.75

Colombia | EA Decaf
Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia
Quills Coffee
$21.00

DECAF - Always Sleepy 5LB
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero Fully Washed, Sugarcane EA Various
Thom Bargen
$125.00
Description
Tasting Notes: Milk Chocolate, Agave, Pecan We take a lot of pride in sourcing our decaf, as we believe the decaf should taste just as good, as or nearly as good as high scoring specialty coffee. Many of us are finding ourselves with caffeine sensitivity, or just plain wanting a coffee in the afternoon or evening without being up all night. We wanted something that we could enjoy, without getting gakked out. Enter the 'BOOMER BLEND.' A little tounge in cheek, very tasty, and half the caff stuff. About The Decaffeination Process Sugarcane or ethyl acetate (EA) processing, also known as natural decaffeination, starts by fermenting sugar cane to create ethanol. This is then mixed with acetic acid, to create ethyl acetate. In Colombia, where sugar cane is readily available, it makes great economic sense to use this plentiful resource to complement the coffee industry. EA is also found in wine, beer, fruit, vegetables, and other food and beverage. The green coffee is steamed to elevate the moisture content, which swells the bean to help facilitate the extraction of caffeine. Then the beans are washed with EA, which dissolves the caffeine. Origin: Central & South America Region: Oaxaca & Cauca Variety: Castillo & Caturra Altitude: 1200 - 1600 MASL Processing: EA (Ethyl Acetate) Natural Decaffeination
About Vesta Coffee Roasters
- Location
- Nevada, United States
- Region
- North America
More from Vesta Coffee Roasters

Wush Wush + Papayo, Anaerobic Natural - Elías & Shady Bayter
$48.00

Sweet Talk Blend
$23.00

Cauca Decaf - Colombia
$22.00

Angel Mountain - El Salvador
$21.00

Monte Alban - Oaxaca
$22.00

Goose Bumps Espresso Blend
$21.00









