
FUNK Coffee
Mellow Caramelo
Mellow Caramelo is a Mantiqueira de Minas, Brazil, Natural, Red Catuai coffee from FUNK Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mantiqueira de Minas, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Smallholder Farms
Available Sizes▾
- 250g — $13.41 ($5.36/100g)
- 907g — $33.18 ($3.66/100g)
- 2267g — $74.83 ($3.30/100g)

Mellow Caramelo
Mellow Caramelo is a Mantiqueira de Minas, Brazil, Natural, Red Catuai coffee from FUNK Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mantiqueira de Minas, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Smallholder Farms
Available Sizes
- 250g — $13.41 ($5.36/100g)
- 907g — $33.18 ($3.66/100g)
- 2267g — $74.83 ($3.30/100g)
Similar coffees to this Mantiqueira de Minas, Brazil Natural Red Catuai

Caramelo Doce
Minas Gerais, Brazil Natural Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$14.68

Caramelo Doce - 35g
Minas Gerais, Brazil Natural Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Brazil Cavaquinho
Brazil Natural Various
Cat & Cloud
$19.65

Brazil
Minas Gerais Natural Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$10.73

DAK - Caramello
Minas Gerais, Brazil Natural Yellow Catuaí
Entropica Coffee
$27.00

Brazil Legender
Brazil, Minas Gerais Natural Yellow & Red Catuai
Perc Coffee
$12.00
Description
Sweet and sultry, this Brazilian natural is the warm, soulful tune you can count on. Your go-to karaoke hit. Your road trip ride-or-die. Medium-bodied, evenly balanced, it’s a light roast with a glow you can bask in all day.











