BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Coffea Circulor

Coffea Circulor is a specialty coffee roaster based in Gothenburg, Sweden. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Coffea Circulor.

Top origins
Panama, Ethiopia, Kenya
Common processes
Washed, Natural, , and for increasing specificity in lots. Delivering on this infrastructure allowed Hacienda La Esmeralda to look to the future with confidence, and in 2007 the Petersons began a decade-long research project into coffee varieties. Over 400 different accessions (or sub-varieties) have been planted in the high altitudes of El Velo. It was a coincidence of altitude and lot separation that discovered Geisha’s amazing flavors and aromatics. The hope is that by carefully planting a high altitude environment with many seeds, including some from the same germbanks from which Geisha originated, other interesting and exciting combinations of variety and microclimate may be found. While Geisha coffee has captured our hearts here at Hacienda La Esmeralda and the world over, who knows what coffee might be the next great bean?
New in last 30 days
7 (7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-16
Latest restock
2026-09-16

20 coffees in stock (134 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

PANAMA Savage Coffees Iridescence Geisha Carbonic Macerated Washed
Sweden|Coffea Circulor

$13.65 · 40g · $34.13/100g

4 sizes
  • 40g — $13.65 ($34.13/100g)
  • 50g — $13.65 ($27.31/100g)
  • 100g — $28.44 ($28.44/100g)
  • 250g — $68.27 ($27.31/100g)

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Carbonic Macerated, Washed
Variety
Geisha, Green Tip
Producer
Jamison Savage
COLOMBIA Mikava Marsella Geisha /L248 Carbonic Maceration CMX
Sweden|Coffea Circulor

$31.86 · 40g · $79.65/100g

4 sizes
  • 40g — $31.86 ($79.65/100g)
  • 50g — $31.86 ($63.72/100g)
  • 100g — $65.99 ($65.99/100g)
  • 250g — $153.60 ($61.44/100g)

Details

Origin
Risaralda, Santuario, Colombia
Process
Natural, Carbonic Maceration
Variety
Geisha
Producer
Paul Doyle
COLOMBIA Cafe Granja La Esperanza Margarita Geisha Natural NX
Sweden|Coffea Circulor

$17.07 · 40g · $42.67/100g

4 sizes
  • 40g — $17.07 ($42.67/100g)
  • 50g — $15.93 ($31.86/100g)
  • 100g — $28.44 ($28.44/100g)
  • 250g — $68.27 ($27.31/100g)

Details

Origin
Cañas Verdes, Boquete, Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Hacienda Cañas Verdes / José Luttrell
HONDURAS Chungo Geisha Natural NX
Sweden|Coffea Circulor

$19.34 · 100g · $19.34/100g

3 sizes
  • 100g — $19.34 ($19.34/100g)
  • 250g — $35.27 ($14.11/100g)
  • 1000g — $125.16 ($12.52/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Natural
Variety
Geisha
HONDURAS Yensi Parainema Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $70.54 ($7.05/100g)

Details

Origin
Concepcion del Sur, Santa Barbara, Honduras
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Benjamin Paz
PANAMA Janson Geisha Alpes /911 Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$13.65 · 40g · $34.13/100g

3 sizes
  • 40g — $13.65 ($34.13/100g)
  • 100g — $25.03 ($25.03/100g)
  • 250g — $51.20 ($20.48/100g)

Details

Origin
Tierras Altas, Chiriqui, Panama
Process
Washed
Variety
Geisha, Green Tip
Producer
Carl Axel Janson with family
PANAMA Janson Geisha Alpes /908 Natural NX
Sweden|Coffea Circulor

$17.07 · 40g · $42.67/100g

3 sizes
  • 40g — $17.07 ($42.67/100g)
  • 100g — $26.17 ($26.17/100g)
  • 250g — $55.75 ($22.30/100g)

Details

Origin
Tierras Altas, Chiriqui, Panama
Process
Natural
Variety
Geisha, Green Tip
Producer
Carl Axel Janson with family
PANAMA Savage Coffees Finca Deborah Geisha Umbra Extended Shade Dried Natural
Sweden|Coffea Circulor

$22.76 · 40g · $56.89/100g

4 sizes
  • 40g — $22.76 ($56.89/100g)
  • 50g — $22.76 ($45.51/100g)
  • 100g — $39.82 ($39.82/100g)
  • 250g — $96.71 ($38.69/100g)

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Nitrogen Macerated, Natural Anaerobic, Washed
Variety
Geisha, Green Tip
Producer
Jamison Savage
Colombia Yeni Anacona Gesha Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$17.07 · 100g · $17.07/100g

3 sizes
  • 100g — $17.07 ($17.07/100g)
  • 250g — $36.41 ($14.56/100g)
  • 1000g — $116.06 ($11.61/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
PANAMA Savage Coffees Deborah Symmetry Geisha Natural Carbonic Maceration
Sweden|Coffea Circulor

$28.44 · 40g · $71.11/100g

4 sizes
  • 40g — $28.44 ($71.11/100g)
  • 50g — $28.44 ($56.89/100g)
  • 100g — $51.20 ($51.20/100g)
  • 250g — $119.47 ($47.79/100g)

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Carbonic Maceration, Extended, Natural
Variety
Geisha, Green Tip
Producer
Jamison Savage
PANAMA Savage Coffees Finca Deborah Geisha Aril Extended Natural CM Washed Finish
Sweden|Coffea Circulor

$22.76 · 40g · $56.89/100g

4 sizes
  • 40g — $22.76 ($56.89/100g)
  • 50g — $28.44 ($56.89/100g)
  • 100g — $45.51 ($45.51/100g)
  • 250g — $102.40 ($40.96/100g)

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Nitrogen Macerated, Natural Anaerobic, Washed
Variety
Geisha, Green Tip
Producer
Jamison Savage
COLOMBIA Cafe Granja La Esperanza Margarita Geisha Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$17.07 · 40g · $42.67/100g

4 sizes
  • 40g — $17.07 ($42.67/100g)
  • 50g — $15.93 ($31.86/100g)
  • 100g — $28.44 ($28.44/100g)
  • 250g — $68.27 ($27.31/100g)

Details

Origin
Cañas Verdes, Boquete, Panama
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Hacienda Cañas Verdes / José Luttrell
ECUADOR Galo Geisha Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$29.58 · 100g · $29.58/100g

2 sizes
  • 100g — $29.58 ($29.58/100g)
  • 250g — $65.99 ($26.40/100g)

Details

Origin
San Jose de Minas, Pichincha, Ecuador
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Galo Morales
PANAMA Altieri Poseidon Geisha Natural Cold Static NCX
Sweden|Coffea Circulor

$17.07 · 40g · $42.67/100g

4 sizes
  • 40g — $17.07 ($42.67/100g)
  • 50g — $17.07 ($34.13/100g)
  • 100g — $34.13 ($34.13/100g)
  • 250g — $68.27 ($27.31/100g)

Details

Origin
Callejón Seco, Boquete, Panama
Process
Natural, Dry, Slow Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Mimas Estate
ECUADOR Galo Geisha Natural NX
Sweden|Coffea Circulor

$18.20 · 100g · $18.20/100g

2 sizes
  • 100g — $18.20 ($18.20/100g)
  • 250g — $39.82 ($15.93/100g)

Details

Origin
San Jose de Minas, Pichincha, Ecuador
Process
Natural
Variety
Geisha
Producer
Galo Morales
PANAMA Agatsby Geisha CCX (WCIGS Winner)
Sweden|Coffea Circulor

$22.76 · 40g · $56.89/100g

4 sizes
  • 40g — $22.76 ($56.89/100g)
  • 50g — $22.76 ($45.51/100g)
  • 100g — $33.00 ($33.00/100g)
  • 250g — $81.92 ($32.77/100g)

Details

Origin
Callejón Seco, Boquete, Panama
Process
Anaerobic, Dry Fermentation, CCX
Variety
Geisha
Producer
Ivica Cvetanovski & Roger Pitti
PANAMA Altieri Dilgo Geisha Natural Anaerobic Cold Fermentation NACX
Sweden|Coffea Circulor

$29.58 · 40g · $73.96/100g

4 sizes
  • 40g — $29.58 ($73.96/100g)
  • 50g — $29.58 ($59.17/100g)
  • 100g — $44.37 ($44.37/100g)
  • 250g — $104.68 ($41.87/100g)

Details

Origin
Callejón Seco, Boquete, Panama
Process
Natural, Anaerobic, Cold Fermentation
Variety
Geisha
Producer
Finca Stal
PANAMA Savage Coffees Finca Deborah Nirvana Nitrogen Macerated Anaerobic Natural
Sweden|Coffea Circulor

$28.44 · 40g · $71.11/100g

4 sizes
  • 40g — $28.44 ($71.11/100g)
  • 50g — $28.44 ($56.89/100g)
  • 100g — $62.58 ($62.58/100g)
  • 250g — $130.85 ($52.34/100g)

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Nitrogen Macerated, Anaerobic, Natural
Variety
Geisha, Green Tip
Producer
Jamison Savage
PANAMA Savage Coffees Finca Deborah Afterglow Geisha Natural
Sweden|Coffea Circulor

$22.76 · 40g · $56.89/100g

4 sizes
  • 40g — $22.76 ($56.89/100g)
  • 50g — $22.76 ($45.51/100g)
  • 100g — $50.06 ($50.06/100g)
  • 250g — $119.47 ($47.79/100g)

Details

Origin
Volcán, Chiriquí, Panama
Process
Natural, Multi-stage in-cherry drying
Variety
Geisha, Green Tip
Producer
Jamison Savage
PANAMA Kotowa Las Brujas Geisha /26-860 Honey HX
Sweden|Coffea Circulor

$28.44 · 40g · $71.11/100g

3 sizes
  • 40g — $28.44 ($71.11/100g)
  • 100g — $43.24 ($43.24/100g)
  • 250g — $102.40 ($40.96/100g)

Details

Origin
Panama
Process
Honey
Variety
Geisha