BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Kurume Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Kurume variety.

53 in stock38 roasters27.7/mo avg

Variety

Kurume

53 coffees

Price / 100g

$6.55 – $13.16

median $8.76 · 50 lots

Top origins

Ethiopia, Brazil

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

42 Kurume variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Idido
USA|Counter Culture Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Wolisho, Dega, 74110, 74112, 74165, JARC Yirgacheffe Specialty varieties
Danche Station - Natural Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
USA|Loveless Coffees

$22.00 · 226g · $9.73/100g

4 sizes
  • 113g — $13.00 ($11.50/100g)
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wolisho & Kurume
Producer
Danche Washing Station & 800 local producers
#144 Natural Process Coffee Beans from Ethiopia
USA|Pair Cupworks

$26.00 · 226g · $11.50/100g

3 sizes
  • 226g — $26.00 ($11.50/100g)
  • 453g — $47.50 ($10.49/100g)
  • 2267g — $210.25 ($9.27/100g)

Details

Origin
Danbi Udo, Guji Zone, Oromia
Process
Natural
Variety
74110, 74158, 74112, Badessa, Wolichu, Kudhume
Producer
Hailu Abebe, Danbi Udo Wet Mill, Various smallholders
Suke Quto Decaf
South Africa|Origin Roasting
In StockEthiopiaUncommon

$35.08 · 250g · $14.03/100g

2 sizes
  • 250g — $35.08 ($14.03/100g)
  • 1000g — $123.23 ($12.32/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Odo Shakisso District
Process
Swiss water decaf, Natural
Variety
Kurume, Welicho, Ethiopian Heirloom
Producer
Tesfaye Bekele
Ethiopia - Raro
Belgium|Boo! Coffee Roasters
In StockEthiopiaUncommon

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guji Zone (Uraga, Raro Boda Kebele)
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega, Kurume, 74110, 74112
Ethiopia Banko Gotiti Espresso
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$26.61 · 300g · $8.87/100g

2 sizes
  • 300g — $26.61 ($8.87/100g)
  • 1000g — $75.41 ($7.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Wolisho, Kurume, JARC 74110
Producer
Smallholder Cooperative members
Jejeba Habtamu Fikadu
USA|Elm Coffee Roasters

$24.50 · 283g · $8.66/100g

3 sizes
  • 283g — $24.50 ($8.66/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2267g — $176.00 ($7.76/100g)

Details

Origin
Jejeba, Kuri Kebele, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume (74110, 74112), Dega, Wolisho
Producer
144 regional outgrowers (another word for farmers)
Ethiopia KURUME Washed -Special Preparation 200g
Japan|Coffee County

$19.12 · 200g · $9.56/100g

Details

Origin
Ethiopia - Hamasho and Bombe, Bensa, Sidamo zone
Process
MOPLACO Trading
Variety
Kurume
Producer
Smallholder farmers of Hamasho, Bombe
Ethiopia KURUME Washed -Special Preparation 400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$35.70 · 400g · $8.92/100g

Details

Origin
Ethiopia - Hamasho and Bombe, Bensa, Sidamo zone
Process
MOPLACO Trading
Variety
Kurume
Producer
Smallholder farmers of Hamasho, Bombe
Danche Habtamu Fikadu
USA|Elm Coffee Roasters

$26.50 · 283g · $9.36/100g

3 sizes
  • 283g — $26.50 ($9.36/100g)
  • 907g — $81.00 ($8.93/100g)
  • 2267g — $193.50 ($8.54/100g)

Details

Origin
Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Dega
Producer
160 smallholder regional farmers
Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Yrgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Korume & Wolisho
Producer
Chelbesa washing station
【NEW】Ethiopia Yrgacheffe Kochere Biloya
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$15.00 · 150g · $10.00/100g

2 sizes
  • 150g — $15.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Kurume, Dega, Wolisho
Producer
Altitude: 1950-2200m
Ethiopia - Chelchele Espresso
UK|Scenery Coffee

$25.20 · 200g · $12.60/100g

3 sizes
  • 200g — $25.20 ($12.60/100g)
  • 500g — $54.38 ($10.88/100g)
  • 1000g — $103.45 ($10.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
Dega, Kurume, Wolisho, 74110, 74112, 74158
Producer
650 smallholder farmers, delivered via Tadesse Desta Business Group
Tabe Burka
Germany|Rozali Coffee
In StockEthiopia

$7.00 · 50g · $14.00/100g

3 sizes
  • 50g — $7.00 ($14.00/100g)
  • 200g — $21.00 ($10.50/100g)
  • 1000g — $94.00 ($9.40/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Honey
Variety
74110, 74112, Kurume
Producer
Tabe Burka
Ethiopia Chelchele
USA|Verve Coffee Roasters

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 997g — $76.75 ($7.70/100g)
  • 2267g — $152.75 ($6.74/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Dega
Producer
Smallholder outgrowers in the Chelchele kebele
DECAF Ethiopia Guji Uraga Siko Natural
South Korea|Momos Coffee

$14.00 · 200g · $7.00/100g

3 sizes
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 500g — $27.00 ($5.40/100g)
  • 1000g — $50.00 ($5.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Guji Uraga Siko
Process
Natural Swiss Water Decafed
Variety
Dega, Kurume
Producer
Alemayehu Sali
Chelbesa Medium · Ethiopia · Washed · Honey & Strawberry
USA|Shavi Coffee Roasters

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $51.00 ($5.62/100g)
  • 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

Details

Origin
Yrgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Korume & Wolisho
Producer
Chelbesa washing station
kebede wako
Germany|Neues Schwarz
In StockEthiopia

$14.68 · 250g · $5.87/100g

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Kurume, Wolisho, JARC
Producer
Kebede Wako Jara
Ethiopia Habtamu Fikadu
USA|Heart

$23.00 · 226g · $10.18/100g

4 sizes
  • 226g — $23.00 ($10.18/100g)
  • 297g — $28.00 ($9.43/100g)
  • 453g — $38.00 ($8.39/100g)
  • 2267g — $182.00 ($8.03/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Danche
Process
Fully washed
Variety
Kurume and Dega
Madegi
UK|Workshop Coffee
In StockEthiopia

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega & Kurume
Producer
Snap Coffee, Various Washing Stations
Ethiopia, Tagel Alemayehu, Hambela
USA|Sightglass Coffee

$27.50 · 340g · $8.09/100g

3 sizes
  • 340g — $27.50 ($8.09/100g)
  • 907g — $69.75 ($7.69/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Hambela, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega and Kurume
Ethiopia - Tade
Norway|Solberg & Hansen

$16.37 · 250g · $6.55/100g

2 sizes
  • 250g — $16.37 ($6.55/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Shakisso, Guji
Process
Washed
Variety
Welicho, Kurume
Producer
Tesfaye Bekele Degaga
Tade Espresso, Ethiopia
Norway|Solberg & Hansen

$16.37 · 250g · $6.55/100g

2 sizes
  • 250g — $16.37 ($6.55/100g)
  • 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Shakisso, Guji
Process
Washed
Variety
Welicho, kurume
Producer
Tesfaye Bekele Degaga
kebede wako
Germany|Neues Schwarz
In StockEthiopia

$14.68

Details

Origin
Äthiopien, Yirgacheffe
Process
Natural
Variety
Kurume, Wolisho, JARC
Producer
Kebede Wako Jara
Ethiopia - Benti Nenka Guji Hambela
UAE|Archers Coffee

$8.99 · 100g · $8.99/100g

3 sizes
  • 100g — $8.99 ($8.99/100g)
  • 250g — $17.70 ($7.08/100g)
  • 1000g — $55.82 ($5.58/100g)

Details

Origin
Hambela, Benti Nenka Village
Process
Natural Anaerobic
Variety
Kurume, 74112
Producer
EDN Ethiopian Coffee
Ethiopia - Dimtu Wate - Red Honey
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Goro Dimtu, West Guji, Ethiopia
Process
Red Honey
Variety
Kurume
Hambella Washed
UK|Horsham Coffee Roaster

$19.23 · 250g · $7.69/100g

2 sizes
  • 250g — $19.23 ($7.69/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Kudhume, Wolisho
Hambella, Ethiopia - Filter
UK|Machina Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Kudhume, Wolisho
Producer
Hambella
120 Hz Espresso
Germany|19 Grams

$17.00 · 250g · $6.80/100g

2 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Brasilien, Äthiopien
Process
Natural, Washed
Variety
Catuaí Amarelo / lokale Landrassen (Wolisho, Dega, Kurume)
Producer
Veloso Brasilien, Koke Washing Station
ETHIOPIA - DIMTU HONEY
USA|Memli Coffee Lab

$9.00

Details

Origin
Guji
Process
Honey
Variety
Wolichu, Kudhume, 74112 and 74110.
Producer
Biniyam Aklilu and local farmers
ETIOPIA GEMECHU – washed – 1kg
Poland|Kafar

$78.32 · 1000g · $7.83/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
washed
Variety
kurume & local landrace
Producer
Gemechu Shonora
ETIOPIA GEMECHU – washed – 250g
Poland|Kafar

$20.55 · 250g · $8.22/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
washed
Variety
kurume & local landrace
Producer
Gemechu Shonora
Gogogu
Germany|Bonanza Coffee
In StockEthiopia

$20.37 · 250g · $8.15/100g

2 sizes
  • 250g — $20.37 ($8.15/100g)
  • 1000g — $68.84 ($6.88/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Kurume
Producer
LOCAL SMALLHOLDERS
Gogogu Decaf
Germany|Bonanza Coffee

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $73.39 ($7.34/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Kurume
Producer
Local Smallholders
Washed Secret Sauce
Canada|Escape Coffee

$19.77 · 300g · $6.35/100g

2 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Dega
Producer
Habtamu Fikadu
Aricha - Washed
USA|Black & White

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Wolisho, and various landrace selections
Producer
smallholders in the Aricha community
Mengeshe Gumi
Canada|Rabbit Hole Roasters

$14.82 · 250g · $5.93/100g

3 sizes
  • 250g — $14.82 ($5.93/100g)
  • 1000g — $43.77 ($4.38/100g)
  • 2000g — $94.59 ($4.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Variety
Kurume, Dega, Wolisho
Sharbo Maro
USA|Counter Culture Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, 74110, 74112, Walichu
Danche Station - Washed Wolisho & Kurume - Gedeb Zone, Ethiopia
USA|Loveless Coffees

$24.00 · 226g · $10.62/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 226g — $24.00 ($10.62/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb Zone, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho & Kurume
Producer
Danche Washing Station & 800 local producers
Danche
UK|Workshop Coffee
In StockEthiopia

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 500g — $49.00 ($9.80/100g)
  • 1000g — $74.00 ($7.40/100g)

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo, SNNPR, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Wolisho, Dega & Kurume
Producer
600 smallholders in Chelbesa
Suke Quto Guji-1 Washed
USA|Orbiter Coffee

$18.00 · 125g · $14.40/100g

2 sizes
  • 125g — $18.00 ($14.40/100g)
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Guji Zone, Oromia, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Welicho
Producer
Tesfaye Bekele, Suke Quto Farm
Ethiopia Koke - Honey Process
USA|Presta Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Honey
Variety
Kurume, Dega, Wolisho
Producer
Smallholder Farms