
Color Roasters
Decaf Colombia Huila - Sugarcane Natural
Decaf Colombia Huila - Sugarcane Natural is a huila, colombia, Colombia, Caturra, Castillo coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- huila, colombia
- Variety
- Colombia, Caturra, Castillo
Available Sizes▾
- 283g — $19.00 ($6.71/100g)
- 907g — $50.40 ($5.56/100g)
- 2267g — $95.00 ($4.19/100g)

Decaf Colombia Huila - Sugarcane Natural
Decaf Colombia Huila - Sugarcane Natural is a huila, colombia, Colombia, Caturra, Castillo coffee from Color Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- huila, colombia
- Variety
- Colombia, Caturra, Castillo
Available Sizes
- 283g — $19.00 ($6.71/100g)
- 907g — $50.40 ($5.56/100g)
- 2267g — $95.00 ($4.19/100g)
Similar coffees to this huila, colombia Colombia, Caturra, Castillo

Colombia | EA Decaf
Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia
Quills Coffee
$21.00

Sugarcane Decaf (Colombia)
Colombia Washed Castillo
Nostos Coffee
$26.53

Colombia Huila Decaf
Colombia Natural Caturra
Detour Coffee Roasters
$15.88

Huila Decaf
Huila, Colombia Sugar Cane Decaffeination Tabi, Castillo, Caturra
Amaya Coffee
$23.20

DECAF Colombia El Nevado del Huila
Huila Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination Castillo, Colombia, Caturra
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

EL CARMEN DECAF
Huila, Colombia Washed Sugarcane Decaffeination Castillo, Caturra, Pink Bourbon & Pacamara
Fortitude
$13.93
Description
DECAF COLOMBIA HUILA CARAMEL, RAISIN, DARK CHERRY + MILK CHOCOLATE Fresh harvest sugarcane Huila Decaf. Clean caramel and raisin with hints of red fruits and creamy chocolate. BEAN DETAILS: ORIGIN: huila, colombia ALTITUDE: 1700-2200 masl VARIETY: Colombia, Caturra, Castillo DECAFFEINATION: Washed/EA FERMENTATION/DRYING: 12-18 hours in concrete tanks/ Drying: 2-3 weeks on raised beds or cement patios TASTING NOTES: caramel, raisin, dark cherry + chocolate ROAST TYPE: Light/Medium Farm Level About This Blend This is a field blend of the three most commonly grown varieties in Colombia: Castillo, Variedad Colombia, and Caturra. Both Castillo and Variedad Colombia are Catimor hybrids, which give them high disease resistance. Caturra, on the other hand, is a natural mutation of Bourbon and is very susceptible to disease. About Sugarcane Ethyl Acetate Decaffeination This decaffeinated coffee was processed at Descafecol, a company based on the outskirts of Manizales, Colombia. The process for decaffeination begins with sugarcane grown a few hours south of Manizales. The sugarcane is processed into molasses, which is then fermented to create ethanol and subsequently processed with acetic acid to create ethyl acetate. Green coffee is put into tanks and steamed to open up the coffee's chemical structure and enable the extraction of the caffeine molecules. The steamed coffee is then soaked in ethyl acetate solution multiple times, during which the caffeine molecules bond with the ethyl acetate and are ultimately removed and washed away with the solution. This process removes a minimum of 97% of the caffeine. After the extraction process, the coffee is steamed once more to remove any remaining traces of the ethyl acetate solution, and then sent to dryers to bring the coffee back down to its original moisture content.
More from Color Roasters

Ethiopia Chelchele
$22.50

Colombia Yessica Parra - Youth Collab Project - Community Blend of Washed Lots
$9.00

Artist Reserve: Mexico Arturo Ortiz 2026 Harvest
$24.00

Honduras Las Moras - Washed Pacamara
$21.00

Artist Reserve: Colombia Oscar Osorio - Citrus Co-Ferment
$14.00

Honduras El Pedrero - Washed Process Pink Bourbon
$21.00






