BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
LEAN Blend
India|Corridor Seven Coffee Roasters

Corridor Seven Coffee Roasters

$6.67250gIn Stock

LEAN Blend

LEAN Blend is a India, Washed coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Corridor Seven Coffee Roasters

Details

Origin
India
Process
Washed
Available Sizes▾
  • 250g — $6.67 ($2.67/100g)
  • 500g — $12.40 ($2.48/100g)
  • 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

Similar coffees across all roasters

Description

Tastes Like - Medium Bodied, Hint of Cinnamon & Sweet Finish || Roasting Profile -  Espresso || Process - Washed || Harvest Year- 2025 || 100% Arabica Lean Blend is a coffee specifically curated for Lean, designed to complement its menu. This blend is crafted to fit seamlessly into the workflow at Lean, providing a coffee experience tailored to suit the environment and the needs of the patrons at Lean, offering a blend that aligns with the location.

About Corridor Seven Coffee Roasters

Location
Maharashtra, India
Region
Asia/Pacific
Currency
INR
Visit Corridor Seven Coffee Roasters →