
Pirates of Coffee
ROCHELLO: Colombia Huila Washed
ROCHELLO: Colombia Huila Washed is a Huila, Washed, Colombia, Caturra, Castillo coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

ROCHELLO: Colombia Huila Washed
ROCHELLO: Colombia Huila Washed is a Huila, Washed, Colombia, Caturra, Castillo coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 2000g — $87.00 ($4.35/100g)
Similar coffees to this Huila Washed Colombia, Caturra, Castillo

Finca Tamana: Variedad Colombia Espresso
Huila, Colombia Washed Variedad Colombia
Eight Ounce Coffee
$33.99

Regular Colombia Huila Supremo
Colombia Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.50

Colombia Espresso
Colombia - Cauca Washed Caturra, Castillo, Typica
HAYB
$9.08

El Nevado - Washed Colombia
Colombia Washed Caturra, Colombia, Castillo
Moxie Coffee Co.
$17.00

Cloudburst - Milk Espresso
Colombia, Huila Washed Caturra, Colombia, and Castillo
September
$20.00
Description
Rochello is a washed process, single origin coffee produced by Equation Coffee in the Huila region of Colombia. Reminiscent of a chocolate confection, this coffee delivers a rich, dense, and chocolatey cup experience. The cup is well-rounded, with balanced Hazelnut and chocolate flavor that is delicious on filter and pairs beautifully with milk or stands out as a fine espresso. Tasting Notes: Milk Chocolate, Hazelnut Cream, Wafer Cup Score: 84.50 ☕ Equation Coffee is committed to sustainability, transparency and quality which align with the values we care about. We have worked with Equation Coffee for 5 consecutive years now to source high-quality Colombian beans and look forward to continuing our direct trade relationship with them going forward. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single Origin from Colombia ☠️ Producer: Equation Coffee ☠️ Region: Huila ☠️ Roast: Medium ☠️ Brew: Espresso ☠️ Varietal: Colombia, Caturra, Castillo ☠️ Process: Washed ☠️ Cup Score: 84.50 ☕ ☠️ Tasting notes: Milk Chocolate Hazelnut Cream Wafer ☠️ Altitude: 1550 - 2100 masl ☠️ Whole bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00