
Equator Coffees
Guatemala El Injerto Red Cat Single Origin Espresso
Guatemala El Injerto Red Cat Single Origin Espresso is a La Libertad, Huehuetenango, Guatemala, Washed, Red Catuaí coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Red Catuaí
- Producer
- Arturo Aguirre
Available Sizes▾
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 907g — $56.75 ($6.26/100g)
- 2268g — $133.25 ($5.88/100g)

Guatemala El Injerto Red Cat Single Origin Espresso
Guatemala El Injerto Red Cat Single Origin Espresso is a La Libertad, Huehuetenango, Guatemala, Washed, Red Catuaí coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Red Catuaí
- Producer
- Arturo Aguirre
Available Sizes
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 907g — $56.75 ($6.26/100g)
- 2268g — $133.25 ($5.88/100g)
Similar coffees to this La Libertad, Huehuetenango, Guatemala Washed Red Catuaí

Guatemala Espresso
Guatemala - Huehuetenango Washed Caturra, Catuai
HAYB
$8.62

Guatemala Espresso DARK
Guatemala - Huehuetenango Washed Caturra, Catuai
HAYB
$8.62

Las Amapolas
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.99

Las Amapolas - 35g
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$3.31

Guatemala San Agustin (Espresso)
Guatemala — San Agustin Washed Bourbon, Caturra, Catuai, Pache
Thankfully Coffee
$19.00

La Laguneta Espresso
Guatemala Washed Bourbon, Catuai, Caturra
Monogram Coffee
$13.43
Description
Sourced from El Injerto in Guatemala's Huehuetenango highlands, this single origin espresso is sweet and layered with notes of chocolate, raspberry, and candied ginger.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00





