
Equator Coffees
Yemen Al-Khanshali Estate Anaerobic Slow Dry
Yemen Al-Khanshali Estate Anaerobic Slow Dry is a West Haraz, Yemen, Anaerobic Natural, Daw’iri coffee from Equator Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- West Haraz, Yemen
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Daw’iri
- Producer
- Mokhtar
Available Sizes▾
- 170g — $42.00 ($24.71/100g)
- 340g — $80.00 ($23.53/100g)
- 907g — $190.50 ($21.00/100g)

Yemen Al-Khanshali Estate Anaerobic Slow Dry
Yemen Al-Khanshali Estate Anaerobic Slow Dry is a West Haraz, Yemen, Anaerobic Natural, Daw’iri coffee from Equator Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- West Haraz, Yemen
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Daw’iri
- Producer
- Mokhtar
Available Sizes
- 170g — $42.00 ($24.71/100g)
- 340g — $80.00 ($23.53/100g)
- 907g — $190.50 ($21.00/100g)
Description
Our coffee team is pleased to share a rare selection from the venerated coffee project of Mokhtar Alkhanshali: the subject of Dave Eggers' 2018 NYT Best Seller, The Monk of Mokha . This light roast Yemen is characterized by baking spice and dried fruit notes, with a wine-like acidity imparted by the anaerobic natural method of Mokhtar’s team at origin.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00