
Equator Coffees
Costa Rica La Lia Typica Amarillo
Costa Rica La Lia Typica Amarillo is a Costa Rica coffee from Equator Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- Costa Rica
Available Sizes▾
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 907g — $65.75 ($7.25/100g)
- 2268g — $154.75 ($6.82/100g)

Costa Rica La Lia Typica Amarillo
Costa Rica La Lia Typica Amarillo is a Costa Rica coffee from Equator Coffees.
In stock since:
Details
- Origin
- Costa Rica
Available Sizes
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 907g — $65.75 ($7.25/100g)
- 2268g — $154.75 ($6.82/100g)
Similar coffees to this Costa Rica

Costa Rica, La Guaca
Costa Rica, Chirripó, Brunca, Costa Rica Honey Red Catuai
Methodical Coffee
$26.50

Costa Rica - Las Lajas
Sabanilla de Alajuela, Central Valley, Costa Rica Honey Common Costa Rican Varieties
SK Coffee
$25.00

leticia cruz
Costa Rica, Tarrazú Red Honey Red Catuai
Neues Schwarz
$14.68

leticia cruz
Costa Rica, Tarrazú Red Honey Red Catuai
Neues Schwarz
$14.68

Piedra Blanca, Costa Rica
Costa Rica Yellow Honey SL28
Atmans Coffee
$27.31

Don Eli Miramar (Geisha) Tarrazú Costa Rica
Montero Family, Costa Rica Honey Geisha
Hai Coffee Roaster
$17.58
Description
This light roast Typica Amarillo from Costa Rica's Tarrazu region is elegant and fruit-forward with notes of blackberry, violet, and nectarine, processed using the red honey method at the renowned La Lia mill.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00

