
Equator Coffees
French Roast Blend - Regenerative Organic Certified®
French Roast Blend - Regenerative Organic Certified® is a Nicaragua Jinotega, Nicaragua Madriz, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Nicaragua Jinotega, Nicaragua Madriz
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes▾
- 340g — $19.75 ($5.81/100g)
- 907g — $45.00 ($4.96/100g)
- 2268g — $105.50 ($4.65/100g)

French Roast Blend - Regenerative Organic Certified®
French Roast Blend - Regenerative Organic Certified® is a Nicaragua Jinotega, Nicaragua Madriz, Multiple, Multiple coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Nicaragua Jinotega, Nicaragua Madriz
- Process
- Multiple
- Variety
- Multiple
- Producer
- Multiple
Available Sizes
- 340g — $19.75 ($5.81/100g)
- 907g — $45.00 ($4.96/100g)
- 2268g — $105.50 ($4.65/100g)
Similar coffees across all roasters

Organic French Roast Blend
Nicaragua
Intelligentsia Coffee
$18.50

Organic French Roast
Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz Catuai, Caturra
49th Parallel Coffee Roasters
$14.00

Coffee Dipilto Viejo
Nicaragua Fully Washed Blend
Terres de Café
$14.68

Coffee Dipilto Viejo
Nicaragua Fully Washed Blend
Terres de Café
$53.36

Coffee Los Pinos
Nicaragua - Nueva Segovia / Dipilto Washed Blend
Terres de Café
$19.23

Forty-Five Espresso Blend (1kg)
Brazil/Colombia/Nicaragua, Blend Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$57.99
Description
Our darkest roast blend, French Roast delivers delicate smoky nuances while retaining sweetness and fruit-toned chocolate flavors. This Regenerative Organic Certified® coffee promotes biodiversity and combats climate change. Components: Nicaragua Jinotega: Region Jinotega; Producer Cooperativa de Servicios Múltiples Sacaclí; Variety Catuaí, Maragogype, Caturra, Catimor; Milling Washed. A fully washed coffee from Cooperativa de Servicios Múltiples Sacaclí in Nicaragua forms the steady backbone of the blend with its dark sweetness and rich nuttiness. Nicaragua Madriz: Region San Juan del Río Coco, Madriz; Producer Cooperativa Escuela Modesto Armijo; Variety Catuaí, Caturra, Marsellesa, Parainema; Milling Natural. Layered atop the Sacaclí is a natural-processed coffee from Cooperativa Escuela Modesto Armijo, which lends a cherry-toned brightness and a smooth, syrupy body to French Roast Blend.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00






