
Escape Coffee
Secret Sauce #6
Secret Sauce #6 is a Sidama, Ethiopia, Natural, 74110, 74112, Heirloom coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sidama, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- 74110, 74112, Heirloom
- Producer
- Bombe, Basha Bekele
Available Sizes▾
- 300g — $19.06 ($6.35/100g)
- 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Secret Sauce #6
Secret Sauce #6 is a Sidama, Ethiopia, Natural, 74110, 74112, Heirloom coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Sidama, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- 74110, 74112, Heirloom
- Producer
- Bombe, Basha Bekele
Available Sizes
- 300g — $19.06 ($6.35/100g)
- 900g — $51.53 ($5.72/100g)
Similar coffees to this Sidama, Ethiopia Natural 74110, 74112, Heirloom

Ethiopia Bekele Belaycho Espresso
Ethiopia Natural 74158
Verve Coffee Roasters
$27.25

Ethiopia Espresso
Ethiopia - Yirgacheffe Natural Heirloom
HAYB

Ethiopia Yirgacheffe Supernatural
Ethiopia Natural
Klatch Coffee
$24.95

Berry Blues Espresso
Guji, Ethiopia Anaerobic Natural Heirloom
Eight Ounce Coffee
$28.99

Bekele Kechara
Sidama, Ethiopia Natural 74112/74110
Eight Ounce Coffee
$26.99

Berry Blues Espresso (1kg)
Guji, Ethiopia Anaerobic Natural Heirloom
Eight Ounce Coffee
$100.99
Description
That’s it. You’re in the right place. You’re in on the secret. Secret Sauce has been a staple on our menu since 2018. This year, we are bringing back Mr. Bekele for the third time. Bekele now stands as the 2024 Cup of Excellence winner! Huge congratulations to Basha Bekele on this well-earned achievement. This time around we bring back the tried and true. Our Secret Sauce continuously stands the test of time when we keep it simple with a natural processed Ethiopian. What can we say? We're suckers for ritual. True to the Secret Sauce profile, this coffee delivers a fruity, sugary, and floral brew that meets our highest standards. Need an escape to the fruitiest region of your mind? Add this one to your cart. Bright espressos, creamy cortados, sweet filters—it’s the secret weapon your recipe has been waiting for. Time to impress.








