BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Villamaria Decaf
UK|Full Court Press

Full Court Press

$16.58200gIn Stock

Villamaria Decaf

Villamaria Decaf is a Colombia, Natural, (Sugarcane Processed Decaf), Colombia, Castillo coffee from Full Court Press.

In stock 30+ days

Buy from Full Court Press

Details

Origin
Colombia
Process
Natural, (Sugarcane Processed Decaf)
Variety
Colombia, Castillo
Available Sizes▾
  • 200g — $16.58 ($8.29/100g)
  • 500g — $36.47 ($7.29/100g)
  • 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

Similar coffees to this Colombia Natural, (Sugarcane Processed Decaf) Colombia, Castillo

Description

Origin: Colombia Process: Natural, (Sugarcane Processed Decaf) Varietiy: Colombia, Castillo Importer: Raw Material Harvest: 2025 Per-Kilogram green price: 10.40 Amount purchased: 90kg The EA process or Sugarcane process comes from Ethyl-Acetate, a solvent derived from Sugarcane. When Ethyl Acetate is used in adequate quantities it acts as an excellent selective removing agent of caffeine. The process takes place at Descafecol in Manizales, Colombia. This keeps more of the price paid for the coffee within the producing country and cuts down on the coffee’s carbon footprint. A full breakdown on the stages the coffee goes through for decaffeination can be found here .

About Full Court Press

Location
England, United Kingdom
Region
Europe
Currency
GBP
Visit Full Court Press →