
FUNK Coffee
Downtempo Decaf
Downtempo Decaf is a Antigua, Guatemala, Natural, Swiss Water Process coffee from FUNK Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Antigua, Guatemala
- Process
- Natural, Swiss Water Process
- Producer
- Ricardo Zelaya
Available Sizes▾
- 250g — $13.41 ($5.36/100g)
- 907g — $36.00 ($3.97/100g)
- 2267g — $80.47 ($3.55/100g)

Downtempo Decaf
Downtempo Decaf is a Antigua, Guatemala, Natural, Swiss Water Process coffee from FUNK Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Antigua, Guatemala
- Process
- Natural, Swiss Water Process
- Producer
- Ricardo Zelaya
Available Sizes
- 250g — $13.41 ($5.36/100g)
- 907g — $36.00 ($3.97/100g)
- 2267g — $80.47 ($3.55/100g)
Similar coffees to this Antigua, Guatemala Natural, Swiss Water Process

Jitterfree Delight | Decaf | Swiss Water® Decaffeinated
Guatemala Washed
Frequent Coffee
$23.00

No Buzz
Guatemala & Colombia Caturra, Catuai
Bluebird Coffee Roastery
$11.53

Nicaragua Decaf Elixir - swiss water
Jinotega region Natural
Kaffeelix
$20.00

DECAF: SWISS WATER - National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$25.00

DECAF FUNKY
Tolima, Colombia Anaerobic Decaf Caturra
The Barn
$18.66

Decaf Guatemala Alma
Guatemala Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00
Description
Decaf is truly having a moment. The old "death before decaf" adage is quickly being subverted as industry-leading decaffeinators have upped the ante with decaf you'd be just as happy to enjoy. This revolution of sorts has been followed and promoted by legends like James Hoffmann, who created the Decaf Project to showcase the real innovations of modern methods decaffeination and allow us all to explore them side-by-side. This particular decaf comes from Ricardo Zelaya's farm in the Nuevo Oriente region of Guatemala via our friends at Common Goal Coffee. It made a quick stop at the Swiss Water Decaf facility in Delta, BC, where they deftly removed the caffeine without the use of additional chemicals, leaving the vibrant terroir and texture intact. Finally, it came to our roastery, where we treated it gently to accentuate those winning characteristics and create a coffee you'd be happy to drink at any time of day, no matter where your caffeine threshold might be. Enjoy this beautiful example of how far decaf has come, as either filter, press, or espresso!















