
Iowa Coffee Roasters
Classic Blend
Classic Blend is a specialty coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
- 907g — $38.00 ($4.19/100g)

Classic Blend
Classic Blend is a specialty coffee from Iowa Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $10.00 ($4.42/100g)
- 453g — $20.00 ($4.42/100g)
- 907g — $38.00 ($4.19/100g)
Similar coffees across all roasters

619 Special Blend
Prairie Lily
$17.65

The OG (aka Jeff)
Huila, Colombia | Guji, Ethiopia Washed & Natural – Classic & Complex
Modcup Coffee
$22.50

Outsider Blend | Medium Roast
Manta Ray Coffee Roasters
$12.64

Black & White Roasters – The Classic
Ethiopia/Colombia Washed Mixed
Speciality Coffee CA
$26.00

Good Vibes
50% Nariño, Colombia; 50% Minas Gerais, Brazil Washed mixed
Vibrant Coffee Roasters
$9.50

Benchmark
Archers Coffee
$12.25
Description
This roast is a perfect blend of Central, and South American coffees, which are roasted at a medium roast, bringing out a surprising complexity and brightness with a lingering after taste.
About Iowa Coffee Roasters
- Location
- Iowa, United States
- Region
- North America
More from Iowa Coffee Roasters

El Salvador Oscar Aguilar - Finca La Vegona - Pacamara - Honey Chalate Microlot
$11.50

Colombian - Women Coffee Producers
$10.00

India - Monsooned Malabar
$10.50

Ecuador - Maputo - Finca Rancho Tio Emilio -Washed Microlot
$11.00

Sumatra - Harimau Tiger
$10.50

Guatemala - San Pedro, Atitlan
$10.00









