
Sightglass Coffee
Toketee
Toketee is a Central & South America, Pacific, Washed, Blended coffee from Sightglass Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central & South America, Pacific
- Process
- Washed
- Variety
- Blended
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $53.25 ($5.87/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Toketee
Toketee is a Central & South America, Pacific, Washed, Blended coffee from Sightglass Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central & South America, Pacific
- Process
- Washed
- Variety
- Blended
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $53.25 ($5.87/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)
Similar coffees to this Central & South America, Pacific Washed Blended

Daybreak Blend
Brazil & Colombia Natural & Washed
Steady State Roasting
$17.50

Pacific Wonderland
Central & South America Washed
Coava Coffee Roasters
$20.00

Medium-Dark Roasted Peru Santos Geisha Washed
Peru - Santos Washed Geisha
Simple Kaffa
$21.88

Good Vibes
50% Nariño, Colombia; 50% Minas Gerais, Brazil Washed mixed
Vibrant Coffee Roasters
$9.50

Coffee Amazalia
Washed Blend
Terres de Café
$21.39

Classic Blend
Iowa Coffee Roasters
$10.00
Description
Roast Level: Medium-Dark Roast Origin: Central & South America, Pacific Variety / Processing: Blended / Washed Growing Altitude: Varying meters above sea level
About Sightglass Coffee
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Sightglass Coffee

Kenya, Kiangoi AA, Kirinyaga
$28.50

Costa Rica, Aquiares Estate Red Honey, Diego Robelo
$28.00

Honduras, Nueva Esperanza, David Muñoz
$28.00

Mexico, Rancho La Perla, Antonia Fuentes
$28.00

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Pink Bourbon
$28.00

Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
$28.00











