
Josie Coffee
Decaf - Colombia - Elias Roa Parra - EA Process
Decaf - Colombia - Elias Roa Parra - EA Process is a Colombia coffee from Josie Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
Available Sizes▾
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 500g — $28.00 ($5.60/100g)
- 1000g — $46.00 ($4.60/100g)

Decaf - Colombia - Elias Roa Parra - EA Process
Decaf - Colombia - Elias Roa Parra - EA Process is a Colombia coffee from Josie Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
Available Sizes
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 500g — $28.00 ($5.60/100g)
- 1000g — $46.00 ($4.60/100g)
Similar coffees to this Colombia

Cauca Decaf - Colombia
Colombia EA (Ethyl Acetate) Decaffeination Castillo & Colombia
Vesta Coffee Roasters
$22.00

Decaf
Colombia Washed; EA Decaf Castillo
Idle Hands Roasting
$20.00

Colombia DECAF
Colombia
Sump Coffee
$23.00

Decaf #2
Cauca, Colombia Ethyl acetate (EA) Decaffeination Castillo
Escape Coffee
$28.24

COLOMBIA | Decaf - EA | Castillo & Caturra | Washed
Colombia Decaf Castillo & Caturra
Proud Mary Coffee
$42.00

El Dragón Sugarcane Decaf
Colombia Ethyl Acetate (Sugarcane) Caturra, Pink Bourbon, Castillo, Colombia
Rose Coffee
$20.44
Description
Good decaf is hard to find. Even for us, buying decaf is tricky. We tasted a huge number of decafs before we settled on this lot from the legendary Finca Tamana. Elias' decaf processing has all of the quality that his coffee is known for, good structure and balance, nice chocolate and fruit. A classic Colombian coffee through and through. Ethel acetate has always been our preferred decaf process, since it gives the most "coffee like" expression in the cup, without the large flavour artefacts that other processing can introduce. EA processing also takes place at origin, so more of the increased cost to buy decaf goes back to producing communities (at the mill), rather than to an international firm. This also means that coffee arrives directly from origin rather than spending a much longer time to arrive on Australian shores.
More from Josie Coffee

Ethiopia - Chelchele Washing Station - Natural Process
$17.00

Ethiopia - Chelchele Washing Station - Special Prep Washed Process
$17.00

Colombia - Divino Niño - Geisha - Washed Process
$26.00

Framework
$15.00

Foundation
$15.00

Showcase
$16.00








