
Metric Coffee
Big Riff
Big Riff is a specialty coffee from Metric Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 298g — $20.00 ($6.71/100g)
- 907g — $48.00 ($5.29/100g)
- 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Big Riff
Big Riff is a specialty coffee from Metric Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 298g — $20.00 ($6.71/100g)
- 907g — $48.00 ($5.29/100g)
- 2268g — $115.00 ($5.07/100g)
Similar coffees across all roasters

Gamut
Chromatic Coffee
$23.99

MC espresso & Filter serie
R Ki Coffee Lab
$14.12

BIG SHOT Blend
Resident Coffee Roasters
$19.50

Benchmark
Archers Coffee
$12.25

Rio Nights
Bean & Bean Coffee Roasters
$20.00

Velvet Amber Espresso Blend
Good Brothers Coffee
$13.99
Description
Big Riff is our slightly darker take on a medium roast. It’s sweet, creamy and perfectly balanced. Have it in the morning, as an aperitif, or for dessert - the possibilities are endless. Our vision behind Big Riff is to offer a roast with a little more development that highlights the coffees dried fruit and plum notes. It is the perfect option for espresso but also a well-rounded drip offering. These coffees greet you “with arms wide open.” They’ll stay level if you’re a cream-and-sugar type or if you prefer your coffee straight-up. Like the north star, whichever way you wander, these coffees will never lead you astray. It’s all in the name; these coffees balance a round milk chocolate backbone and a hint of nuttiness that is undeniably comfortable and crushable.

















