
No6 Coffee Co.
SWP Decaf Cocafisa
SWP Decaf Cocafisa is a specialty coffee from No6 Coffee Co..
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $16.94 ($4.98/100g)
- 1000g — $50.83 ($5.08/100g)
- 2267g — $112.95 ($4.98/100g)

SWP Decaf Cocafisa
SWP Decaf Cocafisa is a specialty coffee from No6 Coffee Co..
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $16.94 ($4.98/100g)
- 1000g — $50.83 ($5.08/100g)
- 2267g — $112.95 ($4.98/100g)
Similar coffees across all roasters

Decaf Helvetia
Colombia - Antioquia Washed, E.A. Decaffeination Castillo, Caturra, Colombia
Little Wolf
$17.00

MONOGRAM - Popayan Decaf
Colombia Swiss Water Decaf Castillo/Catimor/Caturra
Speciality Coffee CA
$19.00

Decaf ASPROTimaná
Colombia Washed/ Sugarcane Decaffeination Caturra, Bourbon
Coava Coffee Roasters
$24.00

Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
Various, Colombia Washed Castillo & Caturra
Shavi Coffee Roasters
$21.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00

Antuuka Manizales EA DECAF
Colombia Natural Caturra
Crankhouse Coffee
$14.59
Description
In the mountains of southwestern Antioquia, where steep slopes, river-cut canyons, and fertile soils define the landscape, coffee has long been a way of life. The Salgar Coffee Growers Cooperative (Cocafisa) was founded in 1965 by thirty-four producers working together to stabilize prices and protect their livelihoods. Today, the cooperative represents nearly 3,000 smallholder farmers across this historic growing region. Guided by shared values of honesty, transparency, solidarity, responsibility, trust, empowerment, and commitment, Cocafisa focuses on long-term economic stability for its members. That work is supported by an exceptional growing environment, well suited to producing consistently high-quality coffees. The region’s elevations and dramatic terrain help shape a cup that is smooth, balanced, and unmistakably Colombian, with comforting notes of chocolate and panela. This fully traceable coffee from Cocafisa is approachable, dependable, and deeply rooted in place
About No6 Coffee Co.
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD













