BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Nylon Coffee Roasters

Nylon Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Singapore. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Nylon Coffee Roasters.

Top origins
Ethiopia, Peru, Brazil
Common processes
Washed, Natural, Extended Fermentation Washed
New in last 30 days
6 (7.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-27

7 coffees in stock (34 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia Banko Gotiti Espresso
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$26.61 · 300g · $8.87/100g

2 sizes
  • 300g — $26.61 ($8.87/100g)
  • 1000g — $75.41 ($7.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Dega, Wolisho, Kurume, JARC 74110
Producer
Smallholder Cooperative members
Ethiopia Chelbesa #4
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$21.52 · 200g · $10.76/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Various Smallholder Producers
Ethiopia Haro Wato
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$27.39 · 300g · $9.13/100g

2 sizes
  • 300g — $27.39 ($9.13/100g)
  • 1000g — $77.64 ($7.76/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, 74112
Producer
Tracon Haro Wato Station
Honduras Las Amazonas
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$20.35 · 300g · $6.78/100g

2 sizes
  • 300g — $20.35 ($6.79/100g)
  • 1000g — $57.68 ($5.77/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Extended Fermentation Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Moises Herrera & Marysabel Caballero
Ethiopia Chelbesa
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$21.52 · 200g · $10.76/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wolisho & Dega
Producer
Various Smallholder Producers
Honduras El Puente
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$20.35 · 300g · $6.78/100g

2 sizes
  • 300g — $20.35 ($6.79/100g)
  • 1000g — $57.68 ($5.77/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Moises Herrera & Marysabel Caballero
El Salvador Las Cascadas
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$21.52 · 200g · $10.76/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Semi-washed/Honey
Variety
Pacamara
Producer
Melvin Portillo