
Phil & Sebastian
Sure Thing
Sure Thing is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Bourbon, |, Caturra
- Producer
- Small Holders
Available Sizes▾
- 250g — $15.53 ($6.21/100g)
- 1134g — $56.47 ($4.98/100g)

Sure Thing
Sure Thing is a Guatemala, Traditional Washed, Bourbon, |, Caturra coffee from Phil & Sebastian.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Guatemala
- Process
- Traditional Washed
- Variety
- Bourbon, |, Caturra
- Producer
- Small Holders
Available Sizes
- 250g — $15.53 ($6.21/100g)
- 1134g — $56.47 ($4.98/100g)
Similar coffees to this Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.18

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.18

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

ATLAS COFFEE
Antigua, Guatemala Washed Caturra & Bourbon
The Barn
$15.82

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

La Laguneta
Guatemala Washed Bourbon, Catuai, Caturra
Monogram Coffee
$13.41
Description
New to our Core Lineup, Sure Thing is comfort with a little something extra. A coffee designed to gently expand what an everyday coffee can be, and make a daily ritual feel new again. Cocoa butter and pecan pie bring warmth and richness, while fresh figs add a gentle lift of fruit. It’s balanced, smooth, and quietly expressive: an easy yes, every time. Country: Guatemala Variety: Bourbon, |, Caturra Processing: Traditional Washed Producer: Small Holders Region: Antigua Elevation: 1550-1850m Drying: Raised beds and patio Storage: Green coffee frozen to preserve freshness
More from Phil & Sebastian

Alo Zero Fermentation
$22.59

Sweet Habit Espresso
$11.12

Hartmann Family Maragogype Natural
$26.12

Jose Ignacio Jijón Typica Mejorado
$30.35

Sugar Heist
$14.79

Lights Out Decaf
$12.88




