
Pirates of Coffee
PAPAYO: Colombia El Paraiso 92 Washed Thermal Shock
PAPAYO: Colombia El Paraiso 92 Washed Thermal Shock is a Cauca, Colombia, Washed Thermal Shock, Papayo coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cauca, Colombia
- Process
- Washed Thermal Shock
- Variety
- Papayo
- Producer
- Wilton Benitez
Available Sizes▾
- 250g — $47.00 ($18.80/100g)
- 1000g — $173.00 ($17.30/100g)

PAPAYO: Colombia El Paraiso 92 Washed Thermal Shock
PAPAYO: Colombia El Paraiso 92 Washed Thermal Shock is a Cauca, Colombia, Washed Thermal Shock, Papayo coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cauca, Colombia
- Process
- Washed Thermal Shock
- Variety
- Papayo
- Producer
- Wilton Benitez
Available Sizes
- 250g — $47.00 ($18.80/100g)
- 1000g — $173.00 ($17.30/100g)
Similar coffees to this Cauca, Colombia Washed Thermal Shock Papayo

COLOMBIA - PARAISO PAPAYO WASHED
Piendamo-Tunia, Cauca Papayo
Memli Coffee Lab
$9.00

Colombia Recinas Papayo
Colombia Washed Papayo
Yaggy Road Roasting Co
$23.00

Colombia Recinas Papayo (5lb)
Colombia Washed Papayo
Yaggy Road Roasting Co
$95.00

SEPTEMBER - Faver Ninco - Colombia - Yeast Inoculated Papayo
Colombia Yeast Inoculated & Washed Papayo
Speciality Coffee CA
$21.00

Faver Ninco - Colombia Yeast Inoculated Papayo
Colombia, Santa Maria, Huila Yeast Inoculated & Washed Papayo
September
$24.50

Granja Paraíso 92 - Thermal Shock Caturra - Colombia
Cauca, Colombia Anaerobic Thermal Shock Caturra
Moonwake
$29.00
Description
Papayo returns for 2026 with a vibrant expression of this rare varietal grown by Wilton Benitez at El Paraíso 92 in Cauca, Colombia. Known for its naturally fruit‑forward character and lively flavor profile, Papayo’s elongated, papaya‑like seed shape hints at the bright, expressive cup it delivers. Wilton’s unique washed thermal shock approach further enhances its sparkling mouthfeel and amplifies the coffee’s vivid fruit tones, preserving purity, florality, and deep natural sweetness. The cup opens with delicate floral aromatics and a fruit‑juice clarity, gradually revealing layered fruit notes and subtle complexity as it cools. Clean, well‑rounded, and quietly captivating, Papayo offers a truly delightful and memorable drinking experience. Tasting Notes: Lychee, Elderflower, Rosewater, Hibiscus, Red Guava Cup score: 92.75 ☕ Granja Paraiso 92 is known for its innovative fermentation processes. Our previous release from this farm, El Paraiso 92 Gold and Decaf Gummy, were highly sought-after crew favorites. Don’t miss out on this incredible coffee! This coffee was part of the LOCO Series Subscription Capsule 010 (July 2026) ABOUT EL PARAISO 92 Granja El Paraíso‑92 is a family‑run farm celebrated for its award‑winning specialty coffees, including Java, Bourbon Pink, Geisha, and more. Their approach combines advanced agricultural techniques—such as terracing, drip irrigation, shade management, and lab‑guided nutrition—to consistently elevate quality. With dedicated microbiology and quality labs on site, every lot is processed with precision, beginning with selective harvesting, sterilization, and tailored anaerobic fermentation using specific microorganisms. After pulping, each coffee undergoes a second controlled fermentation, followed by a hot‑cold water treatment designed to enhance flavour and aroma. This meticulous, science‑driven workflow is what sets El Paraíso‑92 apart, producing coffees known for their clarity, intensity, and exceptional cup character. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Colombia ☠️ Region: Cauca, Colombia ☠️ Producer: Wilton Benitez ☠️ Farm: El Paraiso 92 ☠️ Roast: Light ☠️ Brew: Filter ☠️ Varietal: Papayo ☠️ Process: Washed Thermal Shock ☠️Altitude: 1900m ☠️ Cup Score: 92.75 ☕ ☠️ Tasting notes: Lychee Elderflower Rosewater Hibiscus Red Guava ☠️ Whole bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00

