
Pirates of Coffee
BLACK MAMBA: Kenya AA Washed
BLACK MAMBA: Kenya AA Washed is a Central Region, Washed, SL-28, SL-34 coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central Region
- Process
- Washed
- Variety
- SL-28, SL-34
- Producer
- Marua Farmers Cooperative
Available Sizes▾
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $57.00 ($5.70/100g)
- 2000g — $109.00 ($5.45/100g)

BLACK MAMBA: Kenya AA Washed
BLACK MAMBA: Kenya AA Washed is a Central Region, Washed, SL-28, SL-34 coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central Region
- Process
- Washed
- Variety
- SL-28, SL-34
- Producer
- Marua Farmers Cooperative
Available Sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $57.00 ($5.70/100g)
- 2000g — $109.00 ($5.45/100g)
Similar coffees to this Central Region Washed SL-28, SL-34

Kagere AA
Kenia · Nyeri Washed SL 28/34, Ruiru 11, Batian
Leuchtfeuer Coffee
$22.64

Big Sur Coffee - Kangurumai AA - Kenya - Washed
Kenya Washed SL28 & SL34
Speciality Coffee CA
$21.00

Kathima Embu - Washed SL28 & 34, & Ruiri 11 - Manyata, Embu, Kenya - SL28, SL34, Batian, Ruiri II - Washed - Kenya 8oz
Manyata, Embu Washed SL28, SL34, Batian, Ruiri II
Norma Supply Co.
$23.00

Kenya - Thiririka AA 250g
Kiambu County – Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Koppi Roasters
$29.00

MOK - Kenya, Mugaya AA, Washed
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Entropica Coffee
$36.00

Kenya: Mitondo AA
Kirinyaga Fully washed (tvättat) SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Muttley & Jacks Coffee Roasters
$12.00
Description
Black Mamba is back! “Mamba, attack, conquer. Basketball beast, rap monster. Crossover good, or turnaround jumper. Or just drive the lane and dunk on dunkers." - Lil Wayne, Kobe Bryant This delectable coffee is produced by the Marua Farmers’ Cooperative in Kenya’s Central Region. It’s a Washed process AA Grade coffee, a meticulous method that enhances clarity and vibrancy in the final cup. The result? A diligent masterpiece that strikes a perfect symphony between fruity sparkle and chocolatey roundedness. Expect vivid layers of black cherry and mixed berries, beautifully balanced by chocolate and toasty notes, all culminating in an expressive, toned finish. Tasting Notes: Black Cherry, Longan, Blackberry Limeade, Dark Chocolate Truffle, French Toast Cup Score: 87.50 ☕ This coffee is part of the Mamba Drop, a trifecta of top-grade, washed coffees coming out of Kenya this year. Last year, we introduced Orange Mamba and Black Mamba as part of the Mamba Drop, and they received huge love from our crew. ABOUT MARUA FARMERS COOP Marua Farmers Coop Society is a stand alone cooperative nestled in the middle of Aberdare Ranges and Mount Kenya and only approximately 10km from Nyeri Town. It has 400 farmers with each owning approximately 200 coffee bushes. They are dedicated to producing premium coffee beans since 1963 with annual production exceeding 35MT of ripe cherries. The rich volcanic soil and ideal climate foster the growth of high-quality Arabica coffee beans, which get an extra crispness from being washed using water from River Sagana which starts its journey from the slopes of Mt. Kenya, resulting in a distinct and flavorful brew. Processing at Maura wet mill adheres to a stringent quality-drive method. After the red ripe cherry is delivered to the processing area, it undergoes meticulous sorting to ensure exceptional cup quality of their coffee. Once pulped, cherries are delivered to fermentation tanks where they will ferment for about 16-18 hours depending on the ambient temperature at that time. The coffee is then fully washed to remove traces of all mucilage. The parchment will then be distributed on the raised drying sunbeds where it will dry slowly over the course of around 12-20 days. The parchment is covered during the hottest time Once fully dried, the parchment is delivered to the dry mill for further processing. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single Origin from Kenya ☠️ Region: Central Region ☠️ Producer: Marua Farmers Cooperative ☠️ Varietal: SL-28, SL-34 ☠️ Process: Washed ☠️Grade: AA ☠️ Cup Score: 87.50 ☠️ Tasting notes: Black Cherry Longan Blackberry Limeade Dark Chocolate Truffle French Toast ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Altitude: 1700 - 2000 masl ☠️ Roast: Light/Medium ☠️ Whole Bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00
