
Pirates of Coffee
DARK KNIGHT: Dark Roast Blend
DARK KNIGHT: Dark Roast Blend is a Brazil, Colombia and Peru, Brazil Natural, Colombia Washed, Peru Washed, Blend coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Colombia and Peru
- Process
- Brazil Natural, Colombia Washed, Peru Washed
- Variety
- Blend
- Producer
- Blend
Available Sizes▾
- 250g — $14.00 ($5.60/100g)
- 1000g — $44.00 ($4.40/100g)
- 2000g — $80.00 ($4.00/100g)

DARK KNIGHT: Dark Roast Blend
DARK KNIGHT: Dark Roast Blend is a Brazil, Colombia and Peru, Brazil Natural, Colombia Washed, Peru Washed, Blend coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Colombia and Peru
- Process
- Brazil Natural, Colombia Washed, Peru Washed
- Variety
- Blend
- Producer
- Blend
Available Sizes
- 250g — $14.00 ($5.60/100g)
- 1000g — $44.00 ($4.40/100g)
- 2000g — $80.00 ($4.00/100g)
Similar coffees across all roasters

Darkness 500g
Brazil, Peru
Lykke Kaffegårdar
$22.51

Daybreak Blend
Brazil & Colombia Natural & Washed
Steady State Roasting
$17.50

Black & White Roasters – The Traditional
Colombia Washed Mixed
Speciality Coffee CA
$26.00

Major Monuments Espresso
South America Blend Washed/Natural
Go Get Em Tiger
$22.00

Covalent Espresso Blend
Brazil/Peru, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$18.99

Obscura
Colombia & Brazil Washed & Natural Caturra, Red Catuai
Monta Coffee
$18.00
Description
Dark Knight is a dark roast blend of coffees from Brazil, Colombia and Peru. Dark Knight is an all-rounder coffee, brew it as filter or espresso. It tastes great black and with milk or dairy alternatives. Tasting Notes: Dark Chocolate, Roasted Nuts Cup Score: 82.50 ☕ TRANSPARENCY REPORT ☠️ Origin: Brazil, Colombia and Peru ☠️ Region: Various ☠️ Producer: Blend ☠️ Varietal: Blend ☠️ Process: Brazil Natural, Colombia Washed, Peru Washed ☠️ Cup Score: 82.50 ☠️ Tasting notes: Dark Chocolate Roasted Nuts ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Roast: Dark ☠️ Whole Bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00




