
Pirates of Coffee
RED VELVET: Ethiopia Blend
RED VELVET: Ethiopia Blend is a Ethiopia, Natural, Washed, Blend coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural, Washed
- Variety
- Blend
- Producer
- Blend
Available Sizes▾
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
- 2000g — $101.00 ($5.05/100g)

RED VELVET: Ethiopia Blend
RED VELVET: Ethiopia Blend is a Ethiopia, Natural, Washed, Blend coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Natural, Washed
- Variety
- Blend
- Producer
- Blend
Available Sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $54.00 ($5.40/100g)
- 2000g — $101.00 ($5.05/100g)
Similar coffees across all roasters

Goddess Blend
Central America & Ethiopia Washed & Natural Processing Mixed & Heirloom
Vesta Coffee Roasters
$21.00

Ethiopia - Ayla Shantawene Natural
Ethiopia Natural Landrace Varietals
Spilt Milk
$13.41

Ethiopia Goro Organic - natural
Natural, 1.900–2.350 m Natural 74110
Kaffeelix
$17.92

Black & White Roasters – The Natural
Ethiopia/China Natural & Washed Mixed
Speciality Coffee CA
$28.00

Confluence Blend
Ethiopia Washed and Natural
Idle Hands Roasting
$20.00

Ethiopia Bekele Belaycho Espresso
Ethiopia Natural 74158
Verve Coffee Roasters
$27.25
Description
Red Velvet is a single-origin blend from Ethiopia, crafted from two exceptional coffees—one washed, the other naturally processed. This blend is designed to both highlight Ethiopian terroir and to craft a specialty coffee that is greater than the sum of its parts. The mouthfeel is beautifully layered, dessert-like, and rich, making this a true delight for everyday drinking Red Velvet is an omni-roast coffee, carefully roasted to suit both filter and espresso-based drinks. Tasting Notes: Red Velvet Cake, Chocolate, Red Berries, Caramel Cup score: 85.50 ☕ TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single origin from Ethiopia ☠️ Producer: Blend ☠️ Roast: Medium ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Varietal: Blend ☠️ Process: Natural, Washed ☠️ Cup Score: 85.50 ☠️ Tasting notes: Red Velvet Cake Chocolate Red Berries Caramel ☠️ Altitude: 2050 - 2300 masl ☠️ Whole Bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00



