BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Pirates of Coffee

Pirates of Coffee is a specialty coffee roaster based in Ontario, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Pirates of Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Brazil
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
5 (4.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-07-28

8 coffees in stock (58 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

NUTTY: Brazil Honey Process
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $93.00 ($4.65/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Honey
Variety
Catuai, Catucai
Producer
Latitudes Grand Cru
COCOA BOMB: Brazil Natural
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

4 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)
  • 6000g — $249.00 ($4.15/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Tupi, Icatu
Producer
Latitudes Grand Cru
FIX: Chocolatey Blend
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia & Brazil
Process
Natural (Brazil/Ethiopia)
Variety
Blend
Producer
Various
DECAF COCOA BOMB: Brazil Minas Gerais
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

Details

Origin
Minas Gerais
Process
Natural Decaf SWP
Variety
Mundo Novo, Catuai
Producer
Latitudes Grand Cru
HALF CAFF HALF AMAZING: Brazil 50% Caffeine
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
50% Decaf SWP, 50% Natural
Variety
Blend
Producer
Latitudes Grand Cru
DARK KNIGHT: Dark Roast Blend
Canada|Pirates of Coffee

$14.00 · 250g · $5.60/100g

3 sizes
  • 250g — $14.00 ($5.60/100g)
  • 1000g — $44.00 ($4.40/100g)
  • 2000g — $80.00 ($4.00/100g)

Details

Origin
Brazil, Colombia and Peru
Process
Brazil Natural, Colombia Washed, Peru Washed
Variety
Blend
Producer
Blend
GATEWAY: Specialty Blend
Canada|Pirates of Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
  • 2000g — $87.00 ($4.35/100g)

Details

Origin
Colombia and Brazil
Process
Colombia Washed and Brazil Natural
Variety
Blend
Producer
Various
SAMBA: Brazil Natural
Canada|Pirates of Coffee

$13.00 · 250g · $5.20/100g

3 sizes
  • 250g — $13.00 ($5.20/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)
  • 2000g — $76.00 ($3.80/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Latitudes Grand Cru