
Pirates of Coffee
COCOA BOMB: Brazil Natural
COCOA BOMB: Brazil Natural is a Brazil, Natural, Mundo Novo, Tupi, Icatu coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 2000g — $87.00 ($4.35/100g)
- 6000g — $249.00 ($4.15/100g)

COCOA BOMB: Brazil Natural
COCOA BOMB: Brazil Natural is a Brazil, Natural, Mundo Novo, Tupi, Icatu coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 2000g — $87.00 ($4.35/100g)
- 6000g — $249.00 ($4.15/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural Mundo Novo, Tupi, Icatu

Brazil Bronze Cloud
Brazil Natural
Julith Coffee
$13.61

Brazil Tarsila - natural
Brazil Natural mixed varieties
Kaffeelix
$12.83

Chapadão
Brazil · Fortaleza de Minas Natural Icatu
Leuchtfeuer Coffee
$15.96

Casa Almeida Barreto Mundo Novo
Brazil Natural Mundo Novo
Frukt Coffee Roasters
$33.07

Archers - Fazenda IP - Brazil
Brazil Natural Yellow Bourbon
Speciality Coffee CA
$21.00

Icatu
Brazil · Fortaleza de Minas Natural Icatu
Leuchtfeuer Coffee
$15.96
Description
Sweet and balanced with notes of chocolate, almond and brown sugar. An all-rounder coffee, brew it as filter or espresso. It tastes great black and with milk or dairy alternatives. This single origin coffee was produced by Latitudes Grand Cru in the Minas Gerais region of South Eastern Brazil by 3 coffee farmers: Francisco Ramos, Carla Alburquerque, Silvia Mariano. Tasting Notes: Chocolate, Almond, Brown Sugar Cup score: 81.50 ☕ The maturation period of the cherries occurs with big temperature ranges and low temperatures at night. The complexity in the cup is the result of a happy combination of factors that enables the coffee plants to express their potential. About Latitudes Grand Cru Coffees Latitudes Grand Cru Coffees was founded by Edgard Bressani to strengthen ties between Brazilian coffee producers and international coffee buyers. All Latitudes coffees score above 80 points (SCA) and include award-winning coffees, microlots, as well as rare and exclusive nano lots. They are certified and traceable beans, cultivated by artisans and prepared with special and innovative processing methods, which result in exceptional sensory attributes and profiles. Their portfolio includes a wide range of coffees from 33 different producing regions in Brazil, from the Amazon to Paraná (from the north to the south), selected by specialists with over 20 years of experience in the specialty coffee market. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single Origin from Brazil, Minas Gerais ☠️ Producer: Latitudes Grand Cru ☠️ Farms: Fazenda Torre, Fazenda Boa Vista, Fazenda da Pedra ☠️ Farmers: Francisco Ramos, Carla Alburquerque, Silvia Mariano ☠️ Roast: Medium ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Varietal: Mundo Novo, Tupi, Icatu ☠️ Process: Natural ☠️ Cup Score: 81.50 ☠️ Tasting notes: Chocolate Almond Brown Sugar ☠️ Altitude: 950 masl ☠️ Whole bean ARTWORK The artwork on the coffee bag was created by Imtiyaz Rajwani (@i.a.rajwani and imz_83), an artist based in Toronto, Canada.
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00







