
Pirates of Coffee
HALF CAFF HALF AMAZING: Brazil 50% Caffeine
HALF CAFF HALF AMAZING: Brazil 50% Caffeine is a Brazil, 50% Decaf SWP, 50% Natural, Blend coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- 50% Decaf SWP, 50% Natural
- Variety
- Blend
- Producer
- Latitudes Grand Cru
Available Sizes▾
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

HALF CAFF HALF AMAZING: Brazil 50% Caffeine
HALF CAFF HALF AMAZING: Brazil 50% Caffeine is a Brazil, 50% Decaf SWP, 50% Natural, Blend coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- 50% Decaf SWP, 50% Natural
- Variety
- Blend
- Producer
- Latitudes Grand Cru
Available Sizes
- 250g — $15.00 ($6.00/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
Similar coffees across all roasters

Half-Caf Brazil
Brazil Natural and Swiss Water Process
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Decaf
Mogiana Region, São Paulo & Minas Gerais, Brazil Swiss Water Process – 99.9% Caffeine-Free Brazilian Field Blend
Modcup Coffee
$22.50

Half & Half Espresso - Blend
Blend Washed and natural Blend
Solberg & Hansen
$14.54

Brazil — Daterra Low Caffeine (Year 3)
Brazil Natural
Assembly Coffee London
$21.00

Decaf Espresso
Brazil, Colombia Multiple Multiple
Equator Coffees
$19.50

Brazil Tarsila - natural
Brazil Natural mixed varieties
Kaffeelix
$12.80
Description
Half Caff Half Amazing is a bold and smooth Brazilian coffee with 50% caffeine content. The cup has the perfect bite. It combines 50% of our most chocolatey Brazilian caffeinated coffee with 50% of our smooth Swiss Water Decaf Brazilian beans. Together, the blend creates a delightful symphony. A cup that soothes without overwhelming, creating a balance right for any moment. Tasting Notes: Dark Chocolate, Hazelnut, Brown Sugar, Full Bodied Cup Score: 84.00 ☕ Half Caff Half Amazing is versatile—enjoy it as filter (V60, Chemex, Aeropress), in milk-based drinks, or as straight espresso. It’s right for every moment, with less caffeine. About Latitudes Grand Cru Coffees Latitudes Grand Cru Coffees was founded by Edgard Bressani to strengthen ties between Brazilian coffee producers and international coffee buyers. All Latitudes coffees score above 80 points (SCA) and include award-winning coffees, microlots, as well as rare and exclusive nano lots. They are certified and traceable beans, cultivated by artisans and prepared with special and innovative processing methods, which result in exceptional sensory attributes and profiles. Their portfolio includes a wide range of coffees from 33 different producing regions in Brazil, from the Amazon to Paraná (from the north to the south), selected by specialists with over 20 years of experience in the specialty coffee market. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single Origin from Brazil ☠️ Producer: Latitudes Grand Cru ☠️ Varietal: Blend ☠️ Process: 50% Decaf SWP, 50% Natural ☠️ Cup Score: 84.00 ☠️ Tasting notes: Dark Chocolate Hazelnut Brown Sugar Full Bodied ☠️ Brew: Filter/Espresso ☠️ Altitude: 950 - 1050 masl ☠️ Roast: Medium ☠️ Whole bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00








