
PLOT Roasting
FLOW STATE Espresso
FLOW STATE Espresso is a Gotiti, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from PLOT Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Gotiti, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Eyasu Lole
Available Sizes▾
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 1000g — $57.00 ($5.70/100g)

FLOW STATE Espresso
FLOW STATE Espresso is a Gotiti, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from PLOT Roasting.
In stock since:
Details
- Origin
- Gotiti, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Eyasu Lole
Available Sizes
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 1000g — $57.00 ($5.70/100g)
Similar coffees to this Gotiti, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom

Ethiopia Banko Gotiti Espresso
Ethiopia Washed Dega, Wolisho, Kurume, JARC 74110
Nylon Coffee Roasters
$26.62

Ethiopia Haro Wato
Ethiopia Natural 74110, 74112
Nylon Coffee Roasters
$27.41

Gesha Village - Illubabor Forest Reserve (Hart)
Ethiopia Washed Illubabor
Poma Coffee
$12.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
Ethiopia - Aricha, Yirgacheffe, Gedeo Washed Ethiopian Landraces
49th Parallel Coffee Roasters
$20.00

Ethiopia Gotiti *New*
Yirgacheffe, Gedeo Washed Heirloom
Kuma Coffee
$27.00

Gotiti, Ethiopia
Ethiopia Washed Heirloom Varieties
Ritual Coffee Roasters
$28.00
Description
Producer: Eyasu Lole Location: Gotiti, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Elevation: 2,100 - 2,170 masl Cultivar: Heirloom Preparation: Washed Harvest: October - January 2026 Arrival: August 2026 Exporter: Ephtah Coffee Importer: Volcafe
