BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Resident Coffee Roasters

Resident Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Florida, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Resident Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, Brazil, Peru
Common processes
Washed, Anaerobic Natural, Fully Washed
New in last 30 days
1 (2/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-07-28

8 coffees in stock (16 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Decaf Colombia Huila Fortune
USA|Resident Coffee Roasters

$21.00 · 283g · $7.42/100g

3 sizes
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila
Process
Washed & Swiss Water
Variety
Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
Brazil Valdeir Tomazini
USA|Resident Coffee Roasters

$20.50 · 283g · $7.24/100g

3 sizes
  • 283g — $20.50 ($7.24/100g)
  • 907g — $61.00 ($6.73/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Bateia, Castelo, Espírito Santo, Brazil
Process
Semi-Washed
Variety
Catuaí 81, Catucaí 785
Producer
Valdeir Dalcin Tomazini
Brazil Corsi Brothers Catucaí 2SL
USA|Resident Coffee Roasters

$22.00 · 283g · $7.77/100g

3 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $66.50 ($7.33/100g)
  • 2267g — $144.00 ($6.35/100g)

Details

Origin
Tapira, Cerrado Mineiro, Brazil
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catucaí 2SL
Producer
Renato, Thiago, and Rodrigo Corsi
Colombia Juan Puerta Mango
USA|Resident Coffee Roasters

$27.00 · 283g · $9.54/100g

3 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 907g — $90.00 ($9.92/100g)
  • 2267g — $209.00 ($9.22/100g)

Details

Origin
Armenia, Quindio, Colombia
Process
Mango Osmotic Dehydration (Co-Fermentation)
Variety
Castillo
Producer
La Sirena
A Love Letter To Gainesville
USA|Resident Coffee Roasters

$24.50 · 283g · $8.66/100g

2 sizes
  • 283g — $24.50 ($8.66/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Norte de Santander, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
BIG SHOT Blend
USA|Resident Coffee Roasters

$19.50 · 283g · $6.89/100g

3 sizes
  • 283g — $19.50 ($6.89/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $114.00 ($5.03/100g)
Heatwave Cold Brew Blend
USA|Resident Coffee Roasters

$21.00 · 283g · $7.42/100g

3 sizes
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $59.00 ($6.50/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)
Guatemala Nery Lopez
USA|Resident Coffee Roasters

$21.50 · 283g · $7.60/100g

3 sizes
  • 283g — $21.50 ($7.60/100g)
  • 907g — $61.00 ($6.73/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra & Bourbon
Producer
Finca Wacamaya