
Ruby Coffee Roasters
Portage Seasonal Blend
Portage Seasonal Blend is a specialty coffee from Ruby Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $15.80 ($6.99/100g)
- 340g — $19.45 ($5.72/100g)
- 2267g — $109.90 ($4.85/100g)

Portage Seasonal Blend
Portage Seasonal Blend is a specialty coffee from Ruby Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $15.80 ($6.99/100g)
- 340g — $19.45 ($5.72/100g)
- 2267g — $109.90 ($4.85/100g)
Similar coffees across all roasters

Rio Nights
Bean & Bean Coffee Roasters
$20.00

Primary (Our Seasonal Blend)
Color Roasters
$18.00

Seasonal Blend - Medium/Dark Roast
Ethiopia Natural
Monastery Coffee
$14.31

Cold Brew Coffee Blend
Ethiopia, Brazil Natural Ethiopian Heirloom, Red Catuai, Yellow Catuai
Coffee Bros.
$8.75

Cold Brew Blend
Caffe Lusso
$22.00

Good Day Sunshine
Bean & Bean Coffee Roasters
$23.00
Description
We Taste: Fudge - Raisin - Praline - Cocoa Powder Medium-Dark Roast Your go-to coffee for comfort and sweetness. Portage is our tribute to forging new paths and building connections along the way. This blend is founded on exceptionally rich and layered coffees from small farms in Brazil, often complemented by lots from Central America and Ethiopia. We developed this profile to be versatile and accessible. It’s low on acidity and high on rich flavors of chocolate and malt, making it a comforting choice for any time of day and any brew method. It shines particularly well on cold brew! Whether you're starting a new adventure or enjoying a quiet moment, Portage is your perfect companion. 12 oz / 340 g whole bean Orders placed by 4:00 p.m. on Sunday, Monday, and Wednesday will roast and ship the next day. Thank you! DOWNLOAD info sheets
More from Ruby Coffee Roasters

Kenya Murang'a Gondo AB
$29.00

Ethiopia Musa Abalulesa
$21.00

Costa Rica Cerro La Cruz El Mango
$26.00

Colombia Los Guacharos Pink Bourbon
$33.00

Colombia Los Guacharos
$30.00

Mexico San Pedro Yosotatu
$30.00








