
The Barn
ATLAS COFFEE
ATLAS COFFEE is a Antigua, Guatemala, Washed, Caturra & Bourbon coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Antigua, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra & Bourbon
- Producer
- Ricardo Zelaya
Available Sizes▾
- 250g — $31.63 ($12.65/100g)
- 250g — $15.82 ($6.33/100g)
- 1000g — $60.99 ($6.10/100g)

ATLAS COFFEE
ATLAS COFFEE is a Antigua, Guatemala, Washed, Caturra & Bourbon coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Antigua, Guatemala
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra & Bourbon
- Producer
- Ricardo Zelaya
Available Sizes
- 250g — $31.63 ($12.65/100g)
- 250g — $15.82 ($6.33/100g)
- 1000g — $60.99 ($6.10/100g)
Similar coffees to this Antigua, Guatemala Washed Caturra & Bourbon

Guatemala - El Pesadero
Antigua, Guatemala Fully-washed Bourbon and Caturra
Bold Bean Coffee Roasters
$9.50

Sure Thing
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$15.56

Guatemala, Ixlama
Guatemala, Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon & Caturra
Methodical Coffee
$21.90

Guatamela - Huehuetenango
Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
SK Coffee
$27.00

Los Arcos
Guatemala Washed Bourbon, Caturra
Square Mile Coffee Roasters
$24.19

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.19
Description
Introducing Atlas: our new Core Coffee. From its birthplace in Ethiopia, coffee journeyed to the volcanic highlands of Central America, where generations of producers shaped one of the most celebrated coffee-growing regions. Atlas is our expression of that legacy. Grown at Finca Santa Clara in Antigua, Guatemala, this single origin coffee offers remarkable sweetness, clarity and balance. Rich volcanic soils, cool mountain air, and generations of expertise create a cup that feels complete. Atlas is our tribute to Central American flavour: a specialty coffee shaped by exploration, craftsmanship, and place. Available to order now and featured in our Core Collection .










