
Vesta Coffee Roasters
Goddess Blend
Goddess Blend is a Central America & Ethiopia, Washed & Natural Processing, Mixed & Heirloom coffee from Vesta Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central America & Ethiopia
- Process
- Washed & Natural Processing
- Variety
- Mixed & Heirloom
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Goddess Blend
Goddess Blend is a Central America & Ethiopia, Washed & Natural Processing, Mixed & Heirloom coffee from Vesta Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central America & Ethiopia
- Process
- Washed & Natural Processing
- Variety
- Mixed & Heirloom
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)
Similar coffees across all roasters

Organic Heartstrings
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$20.00

White Velvet
Guatemala/Ethiopia, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$25.99

Adanech
Guji, Ethiopia Natural Mixed Heirloom
Steady State Roasting
$19.50

Organic Ethiopia Natural Process
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$20.00

RED VELVET: Ethiopia Blend
Ethiopia Natural, Washed Blend
Pirates of Coffee
$18.00

Ethiopia Biftu Gudina
Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Verve Coffee Roasters
$27.50
Description
Tasting Notes: Chocolate covered strawberry. Vesta's second blend, developed purely out of customer feedback. This chocolatey, nutty and slightly fruity blend of washed Central American and naturally processed Ethiopian coffees is sure to delight many discerning palates. Blending the best attributes from each origin. All blend components can stand on their own as single origin coffees blended purely for enjoyment and consistency throughout the years to come. Origin: Central America & Ethiopia Variety: Mixed & Heirloom Altitude: 1400-2200 MASL Processing: Washed & Natural Processing
About Vesta Coffee Roasters
- Location
- Nevada, United States
- Region
- North America
More from Vesta Coffee Roasters

Wush Wush + Papayo, Anaerobic Natural - Elías & Shady Bayter
$48.00

Sweet Talk Blend
$23.00

Cauca Decaf - Colombia
$22.00

Angel Mountain - El Salvador
$21.00

Monte Alban - Oaxaca
$22.00

Goose Bumps Espresso Blend
$21.00







