BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Yellow Catucaí Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Yellow Catucaí variety.

12 in stock10 roasters2/mo avg

Variety

Yellow Catucaí

12 coffees

Price / 100g

$4.67 – $9.83

median $6.95 · 12 lots

Top origins

Brazil

Top processes

Natural, Washed, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

11 Yellow Catucaí variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Brazil Fazenda Mio Talado - Espresso
UK|Lucid Coffee Roasters

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $70.30 ($7.03/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural Process
Variety
Yellow Catucaí, Arara, Mundo Novo
Producer
The Pellicer family
SURE SHOT Espresso
UK|PLOT Roasting
In StockBrazilUncommon

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)

Details

Origin
Fazenda Mió, Monte Santo de Minas, Minas Gerais, Brazil
Process
Natural & Honey
Variety
Yellow Catucaí, Arara, Acaiá
Producer
Mió
Zab coffee roaster – BRAZIL - JOYEUX ROGER
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBrazil

$17.00 · 300g · $4.67/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucaí, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Producer
Sancoffee cooperative
Zab coffee roaster - BON MATIN BLEND
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBlend

$17.00 · 300g · $4.67/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucai, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Producer
Various
Santa Clara
Spain|Three Marks Coffee

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $56.89 ($5.69/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucaí
Producer
Paulo Alfonso de Resende Farm Fazenda de Santa Clara
Brasilien Fortaleza Bobolink
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$13.57 · 250g · $5.43/100g

Details

Origin
Brasilien - Sul De Minas
Process
Bärtorkat
Variety
Yellow Catucai
Producer
Familjejordbruk i Serra do Caracol
Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]
USA|Bean & Bean Coffee Roasters

$28.00 · 309g · $9.06/100g

2 sizes
  • 309g — $28.00 ($9.06/100g)
  • 2267g — $205.00 ($9.04/100g)

Details

Origin
Dom Viçoso, Minas Gerais
Process
Washed
Variety
Yellow Catucai
Vizinhos · Brasilien · Yellow Catucai · Natural
Germany|Südseite Coffee

$14.22 · 200g · $7.11/100g

2 sizes
  • 200g — $14.22 ($7.11/100g)
  • 1000g — $67.47 ($6.75/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucai
Producer
Vizinhos
Brazil Mata Abadia Natural
UK|Skylark Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $61.01 ($6.10/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Fully natural, cherries are sorted, then dried on patios
Variety
Yellow Catucai
Fazenda Sertão - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Carmo de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Producer
Nazareth Dias Pereira
Fazenda Sertão
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Carmo de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Producer
Nazareth Dias Pereira