BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Südseite Coffee

Südseite Coffee is a specialty coffee roaster based in Baden-Württemberg, Germany. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Südseite Coffee.

Top origins
Colombia, Brazil, Rwanda
Common processes
Washed, Natural, Advanced Washed
New in last 30 days
0 (0.7/mo avg)
Newest arrival
2026-08-06
Latest restock
2026-08-19

11 coffees in stock (16 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Las Flores No Caf · Kolumbien · Pink Bourbon EA Decaf · Anaerobic Washed
Germany|Südseite Coffee

$112.41 · 1000g · $11.24/100g

2 sizes
  • 200g — $23.67 ($11.83/100g)
  • 1000g — $112.41 ($11.24/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Pink Bourbon EA Decaf
Producer
Las Flores No Caf
Thunguri · Kenia · SL-28, K7, Ruiru, Batian · Washed
Germany|Südseite Coffee

$19.91 · 200g · $9.96/100g

2 sizes
  • 200g — $19.91 ($9.96/100g)
  • 1000g — $94.66 ($9.47/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, K7, Ruiru, Batian
Producer
Thunguri
Goro Badesa · Ethiopia · 74112, 74110 · Washed
Germany|Südseite Coffee

$18.66 · 200g · $9.33/100g

2 sizes
  • 200g — $18.66 ($9.33/100g)
  • 1000g — $88.63 ($8.86/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
74112, 74110
Producer
Goro Badesa
Incahuasi · Peru · Typica, Caturra, Bourbon · Natural
Germany|Südseite Coffee

$17.64 · 200g · $8.82/100g

2 sizes
  • 200g — $17.64 ($8.82/100g)
  • 1000g — $83.74 ($8.37/100g)

Details

Origin
Peru
Process
Natural
Variety
Typica, Caturra, Bourbon
Producer
Incahuasi
Huver Castillo · Colombia · Caturra · Advanced Washed
Germany|Südseite Coffee

$19.91 · 200g · $9.96/100g

2 sizes
  • 200g — $19.91 ($9.96/100g)
  • 1000g — $94.44 ($9.44/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Washed
Variety
Caturra
Producer
Huver Castillo
Almeida Barreto · Brasilien · Red Catuaí · Carbonic Maceration
Germany|Südseite Coffee

$19.34 · 200g · $9.67/100g

2 sizes
  • 200g — $19.34 ($9.67/100g)
  • 1000g — $91.88 ($9.18/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Carbonic Maceration
Variety
Red Catuaí
Producer
Almeida Barreto
Vizinhos · Brasilien · Yellow Catucai · Natural
Germany|Südseite Coffee

$14.22 · 200g · $7.11/100g

2 sizes
  • 200g — $14.22 ($7.11/100g)
  • 1000g — $67.47 ($6.75/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucai
Producer
Vizinhos
Franky Hoyos · Kolumbien · Caturra, Chiroso · Advanced Natural with Yeast Inoculation
Germany|Südseite Coffee

$24.92 · 200g · $12.46/100g

2 sizes
  • 200g — $24.92 ($12.46/100g)
  • 1000g — $118.33 ($11.83/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Natural with Yeast Inoculation
Variety
Caturra, Chiroso
Producer
Franky Hoyos
Las Flores · Kolumbien · Pink Bourbon · Advanced Washed
Germany|Südseite Coffee

$19.57 · 200g · $9.79/100g

2 sizes
  • 200g — $19.57 ($9.79/100g)
  • 1000g — $92.96 ($9.30/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Las Flores
Gasharu · Ruanda · Bourbon · Anaerobic Natural
Germany|Südseite Coffee

$17.29 · 200g · $8.65/100g

2 sizes
  • 200g — $17.29 ($8.65/100g)
  • 1000g — $81.92 ($8.19/100g)

Details

Origin
Rwanda
Process
Anaerobic Natural
Variety
Bourbon
Producer
Gasharu
Alex Bermudez · Kolumbien · Castillo · Advanced Washed with Thermal Shock
Germany|Südseite Coffee

$28.33 · 200g · $14.17/100g

2 sizes
  • 200g — $28.33 ($14.17/100g)
  • 1000g — $134.60 ($13.46/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Advanced Washed with Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Alex Bermudez