BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Uganda Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Uganda.

72 in stock44 roasters12.3/mo avg

Origin

Uganda

72 in stock · 65 roaster-direct

Price / 100g

$4.70 – $10.33

median $7.28 · 62 lots

Top regions

Eastern Uganda, Kapchorwa, Upper Bukyabo

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

SL28, SL14, Nyasaland

Just arrived

Last updated 2026-09-29

65 coffees from Uganda — page 2 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

PFX Prime Flavor Experience {Blend}
France|PEOPLE POSSESSION

$20.37 · 200g · $10.18/100g

Details

Origin
UGANDA / COLOMBIA
Process
WASHED / CO-FERMENTED WITH YELLOW FRUITS
Variety
SL14 / SL28 / CASTILLO
Nagasire Culture Washed Education Lot 2025
USA|Passenger

$20.50 · 250g · $8.20/100g

Details

Origin
Kapchorwa, Uganda
Process
Washed
Variety
Field Blend
Producer
Cahoots Coffee
Nagasire Education Lot 2025
USA|Passenger

$19.50 · 250g · $7.80/100g

Details

Origin
Kapchorwa, Uganda
Process
Washed
Variety
Field Blend
Producer
Cahoots Coffee
Choco Blend
Poland|Runty Roaster

$12.23 · 250g · $4.89/100g

3 sizes
  • 250g — $12.23 ($4.89/100g)
  • 1000g — $39.03 ($3.90/100g)
  • 1000g — $113.18 ($11.32/100g)

Details

Origin
Brazylia / Uganda
Process
Naturalna/myta
BAM BAM! 500g
Sweden|Lykke Kaffegårdar

$24.52 · 500g · $4.90/100g

Details

Origin
Brazil, Peru, Uganda
HAPPINESS 500g
Sweden|Lykke Kaffegårdar

$23.52 · 500g · $4.70/100g

2 sizes
  • 500g — $23.52 ($4.70/100g)
  • 500g — $24.02 ($4.80/100g)

Details

Origin
Brazil, Peru, Uganda
Malin of Hökarängen 500g
Sweden|Lykke Kaffegårdar

$23.52 · 500g · $4.70/100g

2 sizes
  • 500g — $23.52 ($4.70/100g)
  • 500g — $24.02 ($4.80/100g)

Details

Origin
Brazil, Peru, Uganda
OK Ciao 500g
Sweden|Lykke Kaffegårdar

$23.52 · 500g · $4.70/100g

Details

Origin
Brazil, Peru, Uganda
Ugly Cute 500g
Sweden|Lykke Kaffegårdar

$21.51 · 500g · $4.30/100g

2 sizes
  • 500g — $21.51 ($4.30/100g)
  • 500g — $22.01 ($4.40/100g)

Details

Origin
Brazil, Peru, Uganda
Uganda Nafuna - cherry fermentation washed
Austria|Kaffeelix

$16.41 · 250g · $6.56/100g

2 sizes
  • 250g — $16.41 ($6.57/100g)
  • 1000g — $60.87 ($6.09/100g)

Details

Origin
The Coffee Gardens, Mount Elgon, East Uganda
Process
Washed
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28
Workhorse
Spain|Syra Coffee

$16.50 · 250g · $6.60/100g

2 sizes
  • 250g — $16.50 ($6.60/100g)
  • 1000g — $52.79 ($5.28/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Lavado
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Mountain Harvest SMC
Sipi Tangwen Fermentation
South Africa|Origin Roasting

$29.89 · 250g · $11.96/100g

2 sizes
  • 250g — $29.89 ($11.96/100g)
  • 1000g — $107.67 ($10.77/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
Washed with 92 hour fermentation
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Sipi Tangwen
South Africa|Origin Roasting

$31.48 · 250g · $12.59/100g

2 sizes
  • 250g — $31.48 ($12.59/100g)
  • 1000g — $113.47 ($11.35/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
72 hour anaerobic natural
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Uganda • Bantu Blossom
Italy|Ditta Artigianale

$13.00 · 250g · $5.20/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-28
Kapchorwa
Singapore|Skill Issue Coffee

$18.00 · 150g · $12.00/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Black Honey
Producer
Smallholders