
49th Parallel Coffee Roasters
Decaf Swiss Water Process Espresso
Decaf Swiss Water Process Espresso is a Costa Rica - Tarrazu, Caturra & Catuai (Red and Yellow) coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica - Tarrazu
- Variety
- Caturra & Catuai (Red and Yellow)
- Producer
- Coffee Communities in Costa Rica
Available Sizes▾
- 340g — $14.00 ($4.12/100g)
- 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Decaf Swiss Water Process Espresso
Decaf Swiss Water Process Espresso is a Costa Rica - Tarrazu, Caturra & Catuai (Red and Yellow) coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica - Tarrazu
- Variety
- Caturra & Catuai (Red and Yellow)
- Producer
- Coffee Communities in Costa Rica
Available Sizes
- 340g — $14.00 ($4.12/100g)
- 2268g — $108.00 ($4.76/100g)
Similar coffees to this Costa Rica - Tarrazu Caturra & Catuai (Red and Yellow)

Decaf Costa Rica Tarrazu
Costa Rica Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Roast for the Roar - Wilder Costa Rica Espresso
Costa Rica Washed Catuai, Caturra
19 Grams
$17.00

Decaf Espresso
Tarrazu, Costa Rica EA Decaf Catuai
Eight Ounce Coffee
$21.99

Coffee Volcan Azul Decaffeinated
Costa Rica - Volcan Poas / Finca Volcan Azul Honey Process Caturra
Terres de Café
$28.33

Decaf
Cauca, Colombia Swiss Water Process
Elixr Coffee
$18.00

Colombia Swiss Water Decaf Espresso
Colombia Swiss Water Process Caturra and Typica
Code Black Coffee
$16.86
Description
Producer: Coffee Communities in Costa Rica Country: Costa Rica Region: Tarrazu Elevation: 1200-1800 m.a.s.l. Variety: Caturra & Catuai (Red and Yellow) Roast Level: Medium-Dark Espresso Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
$18.00

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00



