
Assembly Coffee London
DR Congo — Sopade Best of Congo 104
DR Congo — Sopade Best of Congo 104 is a Dr Congo, Washed coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Dr Congo
- Process
- Washed
- Producer
- Sopade Best of Congo 104
Available Sizes▾
- 200g — $21.00 ($10.50/100g)
- 1000g — $82.00 ($8.20/100g)

DR Congo — Sopade Best of Congo 104
DR Congo — Sopade Best of Congo 104 is a Dr Congo, Washed coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Dr Congo
- Process
- Washed
- Producer
- Sopade Best of Congo 104
Available Sizes
- 200g — $21.00 ($10.50/100g)
- 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
Similar coffees to this Dr Congo Washed

Olame
Democratic Republic of the Congo Washed Bourbon
Rabbit Hole Roasters
$16.24

D.R. Congo Mapendo
Washed SL34
Yaggy Road Roasting Co
$18.00

Democratic Republic of Congo Mapendo
Washed SL34
Yaggy Road Roasting Co
$65.00

Democratic Republic of Congo Mapendo Retail
Washed SL34
Yaggy Road Roasting Co
$55.00

Coacki
Democratic Republic of the Congo Washed Bourbon
Rabbit Hole Roasters
$15.53

DECAF
Active Harvest Regions in Colombia Washed
Devocion Coffee
$25.25
Description
DR Congo — Sopade Best of Congo 104 During post-harvest, this coffee was fermented out of water for 12 hours, then fermented underwater for 24 hours and then fully washed of its mucilage before being dried and prepared for export. The result is a cup of intense sweetness, berry flavours and a weightier body than you’d usually expect of a fully washed coffee. A coffee to savour all day. This coffee was brought to the market by the inaugural Best of Congo auction. Designed to spotlight the country’s most exceptional lots, the auction was a powerful statement of what’s possible when Congolese producers are given a global platform.
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Sidra
$27.00

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
$27.00

Ecuador — La Rosita Bourbon
$27.00

Colombia — Maria Rodriguez
$27.00

Colombia — CGLE Sudan Rume
$42.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00





