
Big Island Coffee Roasters
Wai Meli Morning Blend
Wai Meli Morning Blend is a 51% Kona & Kaʻū coffees, 49% natural/washed World Coffees. coffee from Big Island Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 283g — $30.00 ($10.60/100g)
- 2267g — $214.00 ($9.44/100g)

Wai Meli Morning Blend
Wai Meli Morning Blend is a 51% Kona & Kaʻū coffees, 49% natural/washed World Coffees. coffee from Big Island Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 283g — $30.00 ($10.60/100g)
- 2267g — $214.00 ($9.44/100g)
Similar coffees across all roasters

Aloha Blend
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$16.00

KONA MAHINA
HOLULOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii TRADITIONAL WASHED TYPICA
White Nene Coffee Roasters
$30.00

Hawai‘i Island Blend Medium-Dark Roast (Kona+ Ka‘ū)
Kona & Ka‘ū, Hawai‘i Island
Paradise Coffee Roasters
$25.00

Kona Classic Medium Roast — 100% Kona Coffee
North Kona, Hawai‘i Traditional Kona cultivars
Paradise Coffee Roasters
$25.00

100% Kona Hawai'i
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$25.00
MYNA BIRD BLEND
15% KONA, BIG ISLAND & 85% GUATEMALA
White Nene Coffee Roasters
$25.00
Description
Origin: 51% Kona & Kaʻū coffees, 49% natural/washed World Coffees. Roast: Medium Tasting Notes: Dry fragrance of hazelnut, wet aroma of buttery caramel and cashew. Naturally sweet and rich flavors of mocha, dates, hazelnuts; clean and light mineral-like acidity, floral finish of chrysanthemum and bergamot.
About Big Island Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Big Island Coffee Roasters

Lā Piha Makahiki Blend
$45.00

Kona Peaberry Coffee
$26.00

Moa'ula 'Ohana Blend
$21.00

Maui Mana
$15.00

Maui Mellow
$15.00

Kaʻu Morning Glory
$21.00









