
Carrier Roasting Co
Decaf Fortune
Decaf Fortune is a Colombia, Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination, Caturra, Castillo, V. Colombia coffee from Carrier Roasting Co.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination
- Variety
- Caturra, Castillo, V. Colombia
- Producer
- Multiple smallholding farmers
Available Sizes▾
- 340g — $22.75 ($6.69/100g)
- 907g — $54.00 ($5.95/100g)
- 2267g — $123.25 ($5.44/100g)

Decaf Fortune
Decaf Fortune is a Colombia, Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination, Caturra, Castillo, V. Colombia coffee from Carrier Roasting Co.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination
- Variety
- Caturra, Castillo, V. Colombia
- Producer
- Multiple smallholding farmers
Available Sizes
- 340g — $22.75 ($6.69/100g)
- 907g — $54.00 ($5.95/100g)
- 2267g — $123.25 ($5.44/100g)
Similar coffees to this Colombia Caturra, Castillo, V. Colombia

Decaf Colombia Huila Fortune
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila Washed & Swiss Water Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
Resident Coffee Roasters
$21.00

DECAF! COLOMBIA VALLE DE CAUCA EA DECAF
Colombia EA sugarcane decaf Caturra, castillo
Push x Pull
$24.00

La Secreta Decaf
Colombia EA Decaf Castillo, Caturra, Colombia
Frukt Coffee Roasters
$27.31

Huila Decaffeinated
Colombia Washed Caturra, V. Colombia, Castillo
SEY
$24.25

DECAF Colombia El Nevado del Huila
Huila Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination Castillo, Colombia, Caturra
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

Decaf Colombia Huila
Colombia Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$24.00
Description
Whole bean coffee We roast to order on Mondays, Tuesdays, and Wednesdays and ship the same day. Orders will be included in a roast if they’re received by 4pm Eastern Time the day before. Origin: Colombia Region: Huila Producers: Multiple smallholding farmers Elevation: 1450 - 2000 meters Process: Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination Varieties: Caturra, Castillo, V. Colombia Tasting notes: Milk chocolate, prune, vanilla Transparency This is our sixth year buying coffee from Colombia through Osito Coffee. We scored this lot 85 points and purchased 5 60kg bags for $7.25/lb FOT.
About Carrier Roasting Co
- Location
- Vermont, United States
- Region
- North America
More from Carrier Roasting Co

Burundi Ninga Hills
$22.50

Guatemala Unión Cantinil
$19.50

Deep Thought // Seasonal Dark Roast
$19.50

Kenya Gititu AA
$24.75

Chit Chat // Seasonal Blend
$19.50

Ethiopia Bookissa
$26.25





