BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
The Best Friends Blend
USA|Cat & Cloud

Cat & Cloud

$19.70283gIn Stock

The Best Friends Blend

The Best Friends Blend is a Anaerobic Washed coffee from Cat & Cloud.

In stock 30+ days

Buy from Cat & Cloud

Details

Process
Anaerobic Washed
Available Sizes▾
  • 283g — $19.70 ($6.96/100g)
  • 998g — $62.41 ($6.25/100g)
  • 2268g — $141.84 ($6.25/100g)

Description

The Best Friends Blend is an espresso power house. Bright, lively, and crisp, this coffee packs in the tropical fruitiness, and juicy sweetness making it an absolutely incredible taste experience. It’s the kind of coffee you’d want to serve your best friend. The Best Friends Blend is our way to expand the support the Best Friends Club has brought the producers who are a part of it. The BFC has always been a way for us to help uplift and foster the passion and creativity of our producers, and this blend was created as a way to grow that support past just single origin offerings. For every pound of Best Friends Club coffee sold, we are able to put money back into the lives of our producers; with the Best Friends Blend we can exponentially increase that investment in their lives, businesses, and growth.

About Cat & Cloud

Location
California, United States
Region
North America
Visit Cat & Cloud →