BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Hooked Espresso
Canada|Ex Animo Coffee

Ex Animo Coffee

$15.53340gIn Stock

Hooked Espresso

Hooked Espresso is a South America & East Africa coffee from Ex Animo Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Ex Animo Coffee

Details

Origin
South America & East Africa
Available Sizes▾
  • 340g — $14.12 ($4.15/100g)
  • 1000g — $33.18 ($3.32/100g)
  • 2267g — $70.59 ($3.11/100g)

Description

Coffee-to-water ratio: 1:2 Dose: 18g ground espresso Yield: 36–38g espresso shot Brew time: 25–30 seconds Temperature: 93°C (200°F) Dark Chocolate, Caramel, Vanilla Medium South America & East Africa

About Ex Animo Coffee

Location
British Columbia, Canada
Region
North America
Currency
CAD
Visit Ex Animo Coffee →