BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Methodical Coffee

Methodical Coffee is a specialty coffee roaster based in South Carolina, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Methodical Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Costa Rica
Common processes
Washed, Natural, Honey
New in last 30 days
4 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-09-24

7 coffees in stock (51 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Colombia, Sara & María Tobón
USA|Methodical Coffee

$33.62 · 340g · $9.89/100g

3 sizes
  • 340g — $33.62 ($9.89/100g)
  • 907g — $76.50 ($8.43/100g)
  • 2267g — $177.89 ($7.85/100g)

Details

Origin
Colombia, Santa Rita, Andes, Antioquia, Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Cenicafe
Producer
Sara & María Paula Tobón, La Cabaña
Colombia, Willow
USA|Methodical Coffee

$26.21 · 340g · $7.71/100g

3 sizes
  • 340g — $26.21 ($7.71/100g)
  • 907g — $59.73 ($6.59/100g)
  • 2267g — $138.36 ($6.10/100g)

Details

Origin
Colombia, Antioquia, Quindio, Cauca, Huila
Process
Natural & Experimental
Variety
Caturra, Castillo, Cenicafe 1
Producer
The Young Producer Program
Colombia, Landmark
USA|Methodical Coffee

$22.36 · 340g · $6.58/100g

3 sizes
  • 340g — $22.36 ($6.58/100g)
  • 907g — $51.12 ($5.64/100g)
  • 2267g — $112.30 ($4.95/100g)

Details

Origin
Colombia, Timaná, Huila
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
25 Smallholder Women Producers from Asprotimana
Colombia, Andrés Cardona
USA|Methodical Coffee

$36.00 · 340g · $10.59/100g

3 sizes
  • 340g — $36.00 ($10.59/100g)
  • 907g — $81.00 ($8.93/100g)
  • 2267g — $173.00 ($7.63/100g)

Details

Origin
Colombia, Santa Bárbara, Antioquia, Colombia
Process
Natural
Variety
Castillo & Colombia
Producer
Andrés Cardona
Sunset Decaf
USA|Methodical Coffee

$22.66 · 340g · $6.66/100g

3 sizes
  • 340g — $22.66 ($6.66/100g)
  • 907g — $51.50 ($5.68/100g)
  • 2267g — $123.60 ($5.45/100g)

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Washed Process, Decaffeination by Ethyl Acetate (EA)
Variety
Castillo, Caturra, Variedad Colombia
Producer
La Unión and Descafecol
Unwind Decaf
USA|Methodical Coffee

$21.84 · 340g · $6.42/100g

3 sizes
  • 340g — $21.84 ($6.42/100g)
  • 907g — $50.47 ($5.56/100g)
  • 2267g — $115.67 ($5.10/100g)

Details

Origin
Jimma, Ethiopia
Process
Mountain Water
Variety
Castillo
Producer
Abdo Aba Mecha
Colombia, Ventola Orange
USA|Methodical Coffee

$35.89 · 340g · $10.56/100g

3 sizes
  • 340g — $35.89 ($10.56/100g)
  • 907g — $81.64 ($9.00/100g)
  • 2267g — $190.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Colombia, Vereda Las Mercedes, Santa Bárbara, Antioquia, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Yellow Colombia & Castillo
Producer
Felipe Trujillo