BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Origin Roasting

Origin Roasting is a specialty coffee roaster based in South Africa. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Origin Roasting.

Top origins
Kenya, Ethiopia, Uganda
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
11 (6.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21
Latest restock
2026-09-21

6 coffees in stock (27 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Bulaago
South Africa|Origin Roasting

$26.54 · 250g · $10.61/100g

2 sizes
  • 250g — $26.54 ($10.61/100g)
  • 1000g — $95.47 ($9.55/100g)

Details

Origin
Bulaago, Mt Elgon, Eastern Uganda
Process
Natural
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Kamundu Estate
South Africa|Origin Roasting

$21.66 · 250g · $8.66/100g

2 sizes
  • 250g — $21.66 ($8.66/100g)
  • 1000g — $78.09 ($7.81/100g)

Details

Origin
Kamundu Estate, Kiambu County
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Kamundu Estate
Handege Peaberry
South Africa|Origin Roasting

$24.10 · 250g · $9.64/100g

2 sizes
  • 250g — $24.10 ($9.64/100g)
  • 1000g — $86.63 ($8.66/100g)

Details

Origin
Gatundu, Kiambu County, Central Highlands
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Tesfaye Bekele
Winter Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
kirinyaga county, Mumiruwa, mutamba commune, Timbio & el tambo cauca, Gedeb, Agaro jimma
Process
Natural, Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Red Bourbon, Caturra, Castillo, Variedad Colombia, 74110, 74112, 7454
Producer
Smallholder Farmers & Co-operatives, Mutambu Families, Nuevo Futuro, Eva Gotiti Station, Mustefa Abakeno
Sipi Tangwen Fermentation
South Africa|Origin Roasting

$29.89 · 250g · $11.96/100g

2 sizes
  • 250g — $29.89 ($11.96/100g)
  • 1000g — $107.67 ($10.77/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
Washed with 92 hour fermentation
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Sipi Tangwen
South Africa|Origin Roasting

$31.48 · 250g · $12.59/100g

2 sizes
  • 250g — $31.48 ($12.59/100g)
  • 1000g — $113.47 ($11.35/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
72 hour anaerobic natural
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company