BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Roasticious

Roasticious is a specialty coffee roaster based in Switzerland. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Roasticious.

Top origins
Ethiopia, Kenya, Ecuador
Common processes
Washed, Natural, 168hrs fermentation natural
New in last 30 days
0 (7/mo avg)
Newest arrival
2026-08-08
Latest restock
2026-08-15

15 coffees in stock (21 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Gondo Peaberry
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Muranga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
New Kiriti Farmers Cooperative Society
Kamwangi AA
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
New Ngariama Farmers Cooperative Society
Microlots Espresso
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Kochere / Chelchele, Gedeb, Ethiopia
Process
50% Washed / 50% Natural
Variety
Landrace
Producer
Tigist Boru / Kefalech Tariku
Kii AA
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34 and Ruiru
Producer
Rungeto Farmers Cooperative Society
Ruthagati AA
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Nyeri County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34 and Ruiru
Producer
Rutuma Cooperative Society
Dhilgee Danche Lot #12
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo, Gedeb, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Landrace
Producer
SNAP Coffee
Kanjathi Peaberry
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Murang’a County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Kangiri Farmers Co-operative Society
Kiringa AA
Switzerland|Roasticious

$25.25 · 250g · $10.10/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Kabare Farmers Cooperative Society
Burtukaana Danche Lot #9
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeo, Gedeb, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Landrace
Producer
SNAP Coffee
Kigwandi Peaberry
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Nyeri County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
Mutheka Farmers Cooperative Society
El Placer Geisha
Switzerland|Roasticious

$28.85 · 150g · $19.24/100g

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
White Honey Carbonic Maceration
Variety
Geisha
Producer
Sebastian Ramirez
Banko Gotiti Lot #1
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landrace
Producer
Banko Gotiti
Wilder Lazo Geisha
Switzerland|Roasticious

$28.85 · 100g · $28.85/100g

Details

Origin
Acevedo, Huila, Colombia
Process
168hrs fermentation natural
Variety
Geisha
Producer
Wilder Lazo
Putushio Mejorado
Switzerland|Roasticious

$28.85 · 150g · $19.24/100g

Details

Origin
Loja, Ecuador
Process
Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Jose & Pepe Jijon, Francisco Vintimilla
Soledad Sidra Wave
Switzerland|Roasticious

$28.85 · 150g · $19.24/100g

Details

Origin
Imbabura, Ecuador
Process
Dry Fermented Wave
Variety
Sidra
Producer
Pepe Jijon