
Ruby Coffee Roasters
Decaf Flume Seasonal Blend
Decaf Flume Seasonal Blend is a Natural coffee from Ruby Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Natural
Available Sizes▾
- 226g — $16.40 ($7.26/100g)
- 340g — $20.25 ($5.96/100g)
- 2267g — $116.55 ($5.14/100g)

Decaf Flume Seasonal Blend
Decaf Flume Seasonal Blend is a Natural coffee from Ruby Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Natural
Available Sizes
- 226g — $16.40 ($7.26/100g)
- 340g — $20.25 ($5.96/100g)
- 2267g — $116.55 ($5.14/100g)
Similar coffees across all roasters

Seasonal Decaf
Bean & Bean Coffee Roasters
$22.00

Decaf
Metric Coffee
$27.00

¡Sin Cafeína! (Decaf)
Dark Matter Coffee
$23.00

Decaf Blend
Colombia Fully Washed, Sugarcane process decaf Mixed
Bold Bean Coffee Roasters
$9.00

Decaf Blend Ozark Goodness
El Salvador Natural, washed,
Talking Crow Coffee Roasters
$21.00

SWEET (Decaf)
Cauca EA Sugarcane Field Blend
Dayglow Coffee
$22.00
Description
We Taste: Maple - Nutmeg - Baked Apple - Cocoa Powder Medium Roast Flume Creek is a small trout stream near the location of our original roastery in unincorporated Portage County. There are a few small bridges that it passes under that make for a particularly scenic stop while cycle touring on country roads. The name has always given us a little bit of poetic pause. Flume feels soft, rolling, country, gentle. When we were envisioning a name around our new Decaf blend concept, this felt like the perfect alignment. Flume Decaf blend is meant to be an all day drinker, a sweet and reliable cup to go to in those evenings when you've come in out of the cold and want something to warm up to. Flavor wise it is rich and sweet, with the base coffee a creamy and chocolaty water process blend from El Salvador and Guatemala. The other half is a complex, lightly fruity, natural process coffee from Mexico. The two together make a great match and are a great option for espresso. It’s namesake, a flume, is a man-made channel designed to move materials, like logs, around different obstacles or bodies of water. Though it usually doesn’t get as much attention as it’s caffeinated counterpart, decaffeinated coffee takes much more time, effort, and energy to produce to high quality standards. While the regular flow for coffee is to move through shipping networks directly to roasting warehouses, decaffeinated coffee has to take an alternative route to a decaffeination plant first. At Ruby, we drink a lot of decaf coffee. It’s the only way we drink coffee all day long like we want to! Developing Decaf Flume Seasonal Blend was our way of making amazing quality decaf coffee available in a year-round blend designed to deliver a consistent flavor profile with amazing flavor quality, We really hope you like drinking it as much as we do. Read more about decaf. 12 oz / 340 g whole bean Orders placed by 3:00 p.m. on Sunday, Monday, and Wednesday will roast and ship the next day. Thank you! DOWNLOAD info sheets
More from Ruby Coffee Roasters

Kenya Murang'a Gondo AB
$29.00

Ethiopia Musa Abalulesa
$21.00

Costa Rica Cerro La Cruz El Mango
$26.00

Colombia Los Guacharos Pink Bourbon
$33.00

Colombia Los Guacharos
$30.00

Mexico San Pedro Yosotatu
$30.00









