BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Scenery Coffee

Scenery Coffee is a specialty coffee roaster based in the United Kingdom. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Scenery Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Burundi
Common processes
Traditional Washed, Traditional Natural, Anoxic Washed
New in last 30 days
8 (8.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-28

11 coffees in stock (52 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia - Adamo
UK|Scenery Coffee

$27.85 · 200g · $13.93/100g

2 sizes
  • 200g — $27.85 ($13.93/100g)
  • 500g — $64.99 ($13.00/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
JARC 74110 & 74112
Producer
20 smallholder producers, Mayole Coffee (Ture Waji)
Kenya - Kaguyu AA  #035 [25/26]
UK|Scenery Coffee

$29.18 · 200g · $14.59/100g

2 sizes
  • 200g — $29.18 ($14.59/100g)
  • 500g — $67.64 ($13.53/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Traditional Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Producer
1000 smallholders in the Inoi Farmers Cooperative Society, Wilson Wanjohi (Kaguyu Factory Manager)
Ethiopia - Chelchele Espresso
UK|Scenery Coffee

$25.20 · 200g · $12.60/100g

3 sizes
  • 200g — $25.20 ($12.60/100g)
  • 500g — $54.38 ($10.88/100g)
  • 1000g — $103.45 ($10.35/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Traditional Natural
Variety
Dega, Kurume, Wolisho, 74110, 74112, 74158
Producer
650 smallholder farmers, delivered via Tadesse Desta Business Group
Kenya - Gatomboya AB #027 [25/26]
UK|Scenery Coffee

$29.18 · 200g · $14.59/100g

2 sizes
  • 200g — $29.18 ($14.59/100g)
  • 500g — $67.64 ($13.53/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Traditional Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Producer
700 smallholders in the Barichu FCS
Interval Espresso
UK|Scenery Coffee

$17.24 · 200g · $8.62/100g

3 sizes
  • 200g — $17.24 ($8.62/100g)
  • 500g — $34.48 ($6.90/100g)
  • 1000g — $61.01 ($6.10/100g)

Details

Origin
Ayacape, Sallique, Jaén, Cajamarca
Process
Anoxic Washed
Variety
Typica
Producer
Fredis Rodríguez Sosa
Brazil - Mantiqueira Collective #1 Decaf
UK|Scenery Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

3 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 500g — $43.77 ($8.75/100g)
  • 1000g — $80.91 ($8.09/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Traditional Natural / E.A Decaf
Variety
Mundo Novo, Catuai, Arara
Producer
Rafael Fagundes, Rosimeire Aparecida Guerra, Natália Moreira Brito
Facility Blend
UK|Scenery Coffee

$17.24 · 200g · $8.62/100g

3 sizes
  • 200g — $17.24 ($8.62/100g)
  • 500g — $34.48 ($6.90/100g)
  • 1000g — $61.01 ($6.10/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Colourful
UK|Scenery Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

3 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 500g — $42.44 ($8.49/100g)
  • 1000g — $78.25 ($7.83/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Carbonic Macerated Natural
Costa Rica - Roble Negro Espresso
UK|Scenery Coffee

$25.20 · 200g · $12.60/100g

3 sizes
  • 200g — $25.20 ($12.60/100g)
  • 500g — $54.38 ($10.88/100g)
  • 1000g — $103.45 ($10.35/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Traditional Washed
Variety
Catuaí
Producer
Familia Vásquez
Rwanda - Dahwe FW 26/27
UK|Scenery Coffee

$22.55 · 200g · $11.27/100g

2 sizes
  • 200g — $22.55 ($11.27/100g)
  • 500g — $50.40 ($10.08/100g)

Details

Origin
Rwanda
Process
Traditional Washed
Variety
Red Bourbon
Producer
1400 smallholder producers, Muraho Trading Company
Mexico - SIPRO FW [25/26]
UK|Scenery Coffee

$17.24 · 200g · $8.62/100g

2 sizes
  • 200g — $17.24 ($8.62/100g)
  • 500g — $37.14 ($7.43/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Traditional Washed
Variety
Caturra/Mundo Novo.
Producer
Sierra Productora de Cafe (SIPRO)