BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

September

September is a specialty coffee roaster based in Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from September.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Ecuador
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Washed
New in last 30 days
14 (13.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21
Latest restock
2026-09-28

18 coffees in stock (413 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Faver Ninco - Pink Bourbon
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Colombia, Santa Maria, Huila
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Faver Ninco
Juan Peña - Ecuador Washed Typica Mejorado
Canada|September

$28.00 · 250g · $11.20/100g

Details

Origin
Ecuador, Saraguro Formation, Loja
Process
Washed
Variety
Typica Mejorado
Producer
Juan Peña
Nensebo Refisa - Ethiopia Washed Wolisho & Dega
Canada|September

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Ethiopia, Oromia
Process
Washed
Variety
Wolisho & Dega
Producer
SNAP
Faver Ninco - Colombia Yeast Inoculated Papayo
Canada|September

$24.50 · 250g · $9.80/100g

Details

Origin
Colombia, Santa Maria, Huila
Process
Yeast Inoculated & Washed
Variety
Papayo
Producer
Faver Ninco
Raul Perez - Guatemala Geisha
Canada|September

$29.00 · 125g · $23.20/100g

Details

Origin
Guatemala, Acatenango
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Raul Perez
Jorge Rojas - Colombia Washed Geisha (2026)
Canada|September

$29.00 · 125g · $23.20/100g

Details

Origin
Colombia, Planadas, Tolima
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Jorge Rojas
Fincas Del Putushio - Washed Mejorado
Canada|September

$37.50 · 125g · $30.00/100g

Details

Origin
Ecuador, Loja, Putushio
Process
Washed
Variety
Mejorado
Producer
Jose Jijon + Pepe Jijon + Francisco Vintimilla
Fincas Del Putushio - Washed Mejorado (Extra-Light)
Canada|September

$37.50 · 125g · $30.00/100g

Details

Origin
Ecuador, Loja, Putushio
Process
Washed
Variety
Mejorado
Producer
Jose Jijon + Pepe Jijon + Francisco Vintimilla
Jellybean
Canada|September

$28.00 · 200g · $14.00/100g

Details

Origin
Colombia, Cauca, Colombia
Process
Washed w/ Thermal Shock & Double Fermentation
Variety
Castillo
Producer
Alex Bermudez
Golden Hour
Canada|September

$28.00 · 200g · $14.00/100g

Details

Origin
Colombia, Cauca, Colombia
Process
Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Alex Bermudez
Cloudburst - Milk Espresso
Canada|September

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Colombia, Huila
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia, and Castillo
Producer
Various
Luna Bermudez - Thermal Shock Geisha
Canada|September

$36.00 · 125g · $28.80/100g

2 sizes
  • 125g — $36.00 ($28.80/100g)
  • 1000g — $200.00 ($20.00/100g)

Details

Origin
Colombia, Cauca, Colombia
Process
Double Anaerobic + Thermal Shock Washed
Variety
Geisha
Producer
Alex Bermudez
Buttercream
Canada|September

$29.50 · 250g · $11.80/100g

2 sizes
  • 250g — $29.50 ($11.80/100g)
  • 1000g — $105.00 ($10.50/100g)

Details

Origin
Colombia, Cauca, Colombia
Process
Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Diego Bermudez
Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kii Factory
Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru (Extra-light)
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kii Factory
Liliana Ramirez - Washed Chiroso
Canada|September

$27.00 · 200g · $13.50/100g

Details

Origin
Colombia, Anzá, Antioquia
Process
Washed + 3 Cochadas
Variety
Chiroso
Producer
Liliana Ramírez
Wilton Benitez - Yeast-Inoculated Geisha
Canada|September

$27.50 · 125g · $22.00/100g

Details

Origin
Colombia, Piendamó, Cauca, Colombia
Process
Anaerobic Washed with Yeast Inoculation & Thermal Shock
Variety
Geisha
Producer
Wilton Benitez
Wilton Benitez - Yeast-Inoculated Geisha (Extra-light)
Canada|September

$27.50 · 125g · $22.00/100g

Details

Origin
Colombia, Piendamó, Cauca, Colombia
Process
Anaerobic Washed with Yeast Inoculation & Thermal Shock
Variety
Geisha
Producer
Wilton Benitez